Petrol-İş'ten Tüpraş satışı için yeni deliller

Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş Sendikası Tüpraş'ın Koç Holding önderliğindeki konsorsiyumdan geri alınması amacıyla Danıştay'da devam eden iptal davasına yeni deliller sunacağını açıkladı.

İSTANBUL - Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş Sendikası Tüpraş'ın Koç Holding önderliğindeki konsorsiyumdan geri alınması amacıyla Danıştay'da devam eden iptal davasına yeni deliller sunacağını açıkladı.
Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın dün düzenlediği basın toplantısında, Tüpraş satışı konusunda 'kamuoyuna daha önce açıklanmamış' bazı bilgi ve belgelere ulaştıklarını söyledi. Öztaşkın, "Bunlar yeni deliller. Buna göre, Tüpraş yönetim kurulunda 4 üye Koç'tan olurken yüzde 2 payına rağmen Shell en az bir üye ile temsil edilecek" dedi. Öztaşkın'ın mahkemeye sunulacak yeni bilgiler arasında Koç, Shell'in onayı olmaksızın temettü politikasını değiştiremeyecek, Tüpraş'ın ham petrol ithalatının en az yüzde 40'ı ve ürün ihracatının yarısı Shell'in iştiraki STASCO üzerinden yapılacak. Öztaşkın, "Böylece Tüpraş'ın 7 ülkeden sağladığı ham petroldeki fiyat esnekliği kaybolacak" dedi.