Petrol, Katrina ile zirvede

Rekor üstüne rekor kıran petrol fiyatları varil başına 70 dolar sınırını da aştı. Asya'da ABD hafif petrolünün varil fiyatı, gün içinde 70.80 dolara kadar çıktıktan sonra 70.01 dolarda kaldı.

SİNGAPUR - Rekor üstüne rekor kıran petrol fiyatları varil başına 70 dolar sınırını da aştı. Asya'da ABD hafif petrolünün varil fiyatı, gün içinde 70.80 dolara kadar çıktıktan sonra 70.01 dolarda kaldı. Petrol fiyatlarındaki yeni yükselişte, Atlas Okyanusu'ndaki Katrina Kasırgası'nın ABD'nin en önemli petrol ve rafineri tesislerinin olduğu Meksika Körfezi'ne yönelmesi etkili oldu.
Kasırganın rotası üzerinde bulunan Meksika Körfezi'ndeki petrol kuyularında işçilerin önceki günden itibaren tahliye edilmesiyle, ham petrol üretiminde günlük 633 bin varillik azalma oldu. Bu miktar, Meksika Körfezi'ndeki toplam üretimin yüzde 42'sine karşılık geliyor. Aynı nedenle bölgedeki günlük doğalgaz üretiminde de 800 milyon metreküp azalma kaydedildi. Katrina sadece petrol ve doğalgaz üretimini değil, arıtma sektörünü de vurdu. Louisiana eyaletinde, 1.449 milyon varil günlük ham petrol işleme kapasitesine sahip yedi rafineride de üretime ara verildi. Bu yedi rafineride ABD'nin günlük petrol ihtiyacının yüzde 8.5'i karşılanıyor.
Böylece, Katrina ile bu yıl Atlas Okyanusu'nda kopan kasırgaların şimdiye kadar ABD'de yol açtığı toplam üretim kaybı petrolde 6 milyon varili, doğalgazda da 930 milyon metreküpü aştı. Katrina'nın etki alanındaki Meksika Körfezi'nde, ABD'nin günlük petrol üretimi yaklaşık 1.5 milyon varili, doğalgaz üretimi de 4 milyar metreküpü buluyor. Yani ABD, petrol ve doğalgaz ihtiyacının yaklaşık dörtte birini bu bölgeden karşılıyor.
Bu arada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Başkanı Şeyh Ahmed el-Fahd el-Sabah, önceki günkü açıklamasında, "Yüksek fiyatlar bizi artan biçimde rahatsız ediyor" demişti. Sabah, örgütün eylüldeki toplantısında üretimin 500 bin varil artırılmasını önerecek.