Petrol Ofisi: Her şeyimiz şeffaf, veremeyeceğimiz hesap yok

Petrol Ofisi (PO) Yönetim Kurulu Üyesi İmre Barmanbek, Petrol Ofisi'nin vergi kaçırdığı iddialarıyla ilgili olarak, "Kullanılan kredilere ait kur farklarının ve faizlerin gider yazılamayacağı yolundaki iddia tamamen kanunlara...

İSTANBUL - Petrol Ofisi (PO) Yönetim Kurulu Üyesi İmre Barmanbek, Petrol Ofisi'nin vergi kaçırdığı iddialarıyla ilgili olarak, "Kullanılan kredilere ait kur farklarının ve faizlerin gider yazılamayacağı yolundaki iddia tamamen kanunlara, Maliye Bakanlığı'nın müktezalarına (Maliye Bakanlığı'nın belirli bir vergi konusundaki görüşü) aykırı bir iddiadır. Şirketimiz henüz bir tarhiyatla muhatap olmamış ve inceleme raporu tarafımıza tebliğ edilmemiştir" dedi.
Petrol Ofisi, dün bir gazetede yer alan 'Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi kaçağı' başlıklı haberle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Haberde, isim verilmeden 2001'de özelleştirilen Petrol Ofisi'ni alan grubun bu alım için çeşitli bankalardan kredi kullandığı belirtildi. Gazete, daha sonra gerçekleşen devalüasyonla oluşan 300 milyon YTL'lik kur farkının grup tarafından gider olarak belirtilip zarar hanesine eklendiğini yazdı. Alıcı şirketin Petrol Ofisi'yle birleştirildiğini yazan gazetede, kur farkından oluşan zararın Petrol Ofisi'nin bilançosuna 1.2 milyar YTL zarar olarak aktarıldığı ifade edildi. Bu yolla devletin 1.2 milyar YTL vergi kaybına uğradığı iddialarına yanıt veren Barmanbek, "Haberde kullanılan kredi faizleri ve kredilere ilişkin kur farklarının gider yazılamayacağı iddiası var. Hisse senedi alımlarında kullanılan kredilere ait kur farklarının ve faizlerin gider yazılıp yazılamayacağı konusunda Maliye Bakanlığı'na müracaat ettik. Maliye bunların gider yazılması gerektiğini söyledi ve böyle yaptık. Veremeyeceğimiz hesap yok" dedi.
'Küçük yatırımcı zarar görür'
Barmanbek, "Bakanlık bu müktezayı sadece bize vermedi. Bizden başka gruplara da verdi. Kullanılan kredilere ait kur farklarının ve faizlerin gider yazılamayacağı yolundaki iddia tamamen kanunlara, Maliye Bakanlığı'nın müktezalarına aykırı bir iddiadır. Henüz inceleme raporu da tarafımıza tebliğ edilmedi" diye konuştu.
Söz konusu haberle vergi mahremiyetinin ihlal edildiğini söyleyen Barmanbek, şöyle konuştu: "Bugün bizim başımıza gelen bu olay yarın bir başka mükellefin de başına gelebilir. Bunun sonuçları gelişmekte olan ülkemizde ekonomide çok ciddi karmaşalara ve güvensizliklere yol açabilir. Hepimizin küçük yatırımcıları var. Kanuna aykırı, bu şekilde vergi mahremiyetini ihlal edici haber ve bu haberlerin sızdırılması üzerine gerekli hukuksal girişimlerimizi yapacağız."
Soruları da yanıtlayan Barmanbek, müktezanın tekrarının onlarca şirkete verildiğini, şirket birleşmeleri, özelleştirmeleri ve alımları sırasında bu yolda kararlar verildiğini söyledi. Barmanbek, haberdeki 'Ceza sekiz gün sonra zamanaşımına uğruyor' ifadesiyle ilgili de, "Kanunlara ve Maliye Bakanlığı görüşüne aykırılık olmadığı için herhangi bir zamanaşımı da kesinlikle söz konusu değildir" diye konuştu.
'Çok vahim bir olay'
İmre Barmanbek, Haziran 2002'de 1.2 milyon YTL vergi iadesi talepleri olduğunu ifade ederek bu incelemeyi kendilerinin istediğini açıkladı. Barmanbek bir soru üzerine şunları söyledi: "Bu rapor nasıl basının eline geçti? Ben bilemiyorum. Çok vahim bir olay. Olabilir ki rapor henüz yazılmıştır veya taslak halindedir. İncelemeyi değerlendirecek Okuma Kurulu'nu etkilemek için böyle bir yayın yapılıyordur veya ileride yargı organlarını etkilemek için yayın yapılıyordur. Bunu kasıttan başka bir kelime ile açıklamak bizce mümkün değildir."
'Sakladığımız bir şey yok'
Barmanbek, "Eğer biz böyle bir vergiye muhatap olursak, böyle bir şey söz konusu olursa bu tür işlemler yapan başka şirketler için de gündeme gelmesi gerekir, eğer vergide bir eşitlik, adalet varsa" dedi.
Bakanlığın verdiği görüşün arkasında durmasına gerektiğine inandığını ifade eden Barmanbek, "Haber, adı vermek dışında bizi tarif ediyor. Böyle bir toplantı yapmasaydık, kamuoyu bizim bir şeyler sakladığımızı düşünebilir. Bizim sakladığımız bir şey yok" diye konuştu.
'Haberin amacı süreci aleyhimize etkilemek'
Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Jan Nahum, dün bir gazetede çıkan haberin, inceleme sürecini Petrol Ofisi'nin aleyhine etkilemek için yapıldığını söyledi. Nahum, incelemenin bizzat İş-Doğan Petrol Yatırımları A.Ş.'nin vergi alacağını talep etmesi nedeniyle başlatıldığını ifade etti. Nahum, Petrol Ofisi-İş-Doğan birleşmesinin Türk ticaret ve vergi kanunlarına uygun şekilde gerçekleştiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Bu birleşme Maliye Bakanlığı ve yargı kararlarına uygun şekilde yapıldı. Bu birleşmeyle ilgili herhangi bir vergi kayıp ve kaçağı söz konusu değil. Petrol Ofisi şeffaftır, veremeyeceği hiçbir hesap yoktur. Bu inceleme süreci henüz sonuçlanmamıştır. O nedenle haberin amacının, bir şekilde bu süreci aleyhimize etkilemek olduğu açıktır." Nahum, şirketin Avusturyalı ortağı OVM'nin de sürecin farkında olduğunu açıkladı.