Petrol Ofisi 'nanodizel devrimi'ni dünyada başlatan şirket olacak

Doğan Holding'in Avusturyalı petrol devi OMV'yle ortak olduğu akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi, benimsediği 'enerji oyununun adını koyan oyuncu olma' hedefine dönük çok önemli bir adım attı.

OXFORD - Doğan Holding'in Avusturyalı petrol devi OMV'yle ortak olduğu akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi, benimsediği 'enerji oyununun adını koyan oyuncu olma' hedefine dönük çok önemli bir adım attı.
Petrol Ofisi, İngiltere'nin nanoteknoloji araştırmalarıyla ünlü Oxford Üniversitesi bünyesindeki Oxonica şirketiyle dünyada ilk kez 'nanodizel'i pazarlamak üzere anlaşma imzaladı. Petrol Ofisi'nin bu yılın son çeyreğinde pazara sunacağı 'nanodizel', tüketimde yüzde 5-10 (ortalama yüzde 7) tasarruf sağlayacak ve çevreye verilen zararı en aza indirecek. Türkiye için 'nanodizel devrimi' anlamına gelen anlaşma Oxford Üniversitesi'nde Oxonica İcra Kurulu Başkanı (CEO) Kevin Matthews ile Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Jan Nahum arasında Harry Potter filmlerinin çekildiği salonda yapıldı. Anlaşmayla Oxonica'nın geliştirdiği 'dizel katalizörü' Envirox'un Türkiye'deki kullanım hakkı Petrol Ofisi'nde olacak. Örneğin Türkiye'de Envirox kullanmak isteyen başka petrol şirketleri Petrol Ofisi ile de masaya oturacak.
Petrol Ofisi, Türkiye'de pazarladığı motorine (dizel) ülke genelindeki 11 terminalinde Envirox'u katacak. Envirox sayesinde Petrol Ofisi'nden motorin alanların tüketimi ortalama yüzde 7 oranında azalacak. Söz konusu motorin mevcutlara oranla çevreye daha az karbondioksit salacak. Ancak Petrol Ofisi, Envirox için Oxonica'ya bir ön ödeme yapmayacak. Ödenecek miktar nanodizel kullanımına göre değişecek. Kevin Matthews, Petrol Ofisi'yle yaptıkları anlaşma çerçevesinde, Envirox'un Türkiye'de kullanımından bu yıl 12.7 milyon dolar ciro beklediklerini açıkladı.
Petrol Ofisi'nin sattığı motorin de Envirox kullanılması durumunda 400 milyon dolar civarında tasarruf söz konusu olabilecek. Ama şirket ilk etapta sattığı tüm motorine Envirox katmayacak.
'Oyunun adını koyduk'
Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Jan Nahum, Oxonica'yla yaptıkları anlaşmanın basit bir katalizör kullanımı anlamına gelmediğini belirterek, şöyle konuştu:
"Oxonica'yla yaptığımız anlaşma bizim için enerji oyununun adını koymak anlamına geliyor. Çünkü, öncelikle akaryakıtta nanoteknolojiyi dünyada ticari anlamda ilk kez biz kullanacağız. Anlaşmamız bununla kalmıyor. Oxonica'nın önümüzdeki dönemde diğer akaryakıt ürünleri için geliştireceği nanoteknolojide bizim de fikri mülkiyet hakkımız olacak. Biz bundan sonra Oxonica'nın enerji sektörüne dönük araştırmalarına mali destek vereceğiz. Bu da bize alınacak patente ortak olma şansı verecek. Envirox benzeri bir katalizör katkı benzin için geliştirilirse, onda Petrol Ofisi de söz sahibi olacak."
Nahum, Türk şirketlerinin bugüne kadar dünyada yapılmış, yaratılmış teknolojileri satın aldıklarını belirterek "Bize göre, Türkiye artık bazı teknolojilerin geliştirilmesinde, kullanımında öncü olmalı, liderlik yapmalı.
Akaryakıtta nanoteknolojinin kullanımında hem Türkiye'ye, hem de dünyaya liderlik yapmak Petrol Ofisi'ne yakışırdı. Biz Envirox'u kullanmayı, geleceğe dönük araştırmalara destek vermeyi, hem ticari fırsat, hem de görev bildik. Bu işi yapmak, Petrol Ofisi için aynı zamanda tarihi sorumluluktu. Çünkü eskiden Türk iş dünyası bir yeniliği parasını
ödeyerek satın alırdı. Biz, yaptığımız anlaşmayla ön koltuğa geçiyoruz, sektörümüzü dünyada yönlendiren konumda yerimizi alıyoruz. Türk şirketleri şimdiye kadar hep yaratılanları devralma stratejisini benimsemişti. Artık yaratan tarafa geçiyoruz. Bu sadece Petrol Ofisi için değil, Türkiye için çok önemli gelişme" dedi.
Çevreci enerji
Oxonica İcra Kurulu Başkanı Kevin Mathews, petrokimya sektörünün nanoteknolojinin kullanımından çok etkileneceğini belirterek şunları söyledi: "Oxonica, yakıtlar için katalizörler dahil, devrim yaratan bir şirket. Envirox'un kullanımı, karbondioksitin azaltılması dahil, ekonomive çevre açısından yarar sağlamaktadır. Envirox'un Petrol Ofisi tarafından kullanılması, Türkiye'de şirketin sattığı motorinin çevreye saldığı karbondioksiti 200 bin metreküp azaltacak."
Nanoteknoloji nedir?
Oxonica'nın nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği Envirox, motorine karıştırılan koyu renkli ve sıvı formunda bir katalizör. Envirox, hem yakıt tüketimini, hem de zararlı egzoz gazlarını azaltıyor, dizel yakıtın yanmasını iyileştiriyor. Envirox'un kullanımı için motorda herhangi bir değişiklik yapmak gerekmiyor. Nanoteknolojide atomlarıyla oynanarak ana maddenin özellikleri değiştiriliyor ve istenen özellikler kazandırılıyor.
Yunanca cüce anlamına gelen 'nanos' her hangi bir ölçünün milyarda birini gösteriyor. Metrenin milyarda birine eşit olan nanometre, üç ya da dört atom genişliğine denk geliyor.
Yaşam kalitesini yükseltiyor
Nanoteknoloji sayesinde bugün lekeye ve suya dayanıklı tekstil ürünleri, kendini temizleyen camlar, otomotivde kullanılan daha hafif ve güçlü plastikler, çizilmeye dayanıklı boyalar, anti mikrobik parçalar içeren ve enfeksiyon önleyen yara bantları ve terletmeyen çoraplar üretiliyor. Nanoteknolojide uzay ve enerji alanında geliştirilen çalışmalar yaşam kalitesini artıracak.
Nahum: Fiyatı yüksek değil
Petrol Ofisi İcra Kurulu Başkanı Jan Nahum, bir soru üzerine 'nanodizel'de izleyecekleri fiyat politikasını şöyle açıkladı:
"Nanoteknoloji ürünü Envirox katalizörünü katınca, bizim motorini kullanan müşterimiz yüzde 5-10 tasarruf imkânına kavuşacak. Yani aynı miktarla daha fazla yol yapacak, Bu, bizden tüketimin de aynı oranda düşmesi anlamına geliyor. Şu anda yaptığımız planlara göre, 'nanodizel'i şimdiki dizel ürünlerimizden farklı bir fiyata satmayacağız. Sağlanacak tasarrufun bize kaybettireceği tüketimi kazanacağımız yeni müşterilerle kapatacağız. Böylece ciro kaybının da önüne geçmiş olacağız. Akaryakıt kullanıcısının nanoteknolojiyle yaratacağımız farkı hissedeceğini, göreceğini düşünüyoruz."
Pazar payı artacak
Nahum, "Nanoteknolojiyle sağlanacak yüzde 5-10 tasarrufun tüketimin de aynı oranda azalması anlamına geldiği sizi ürkütmüyor mu?" sorusunu ise "Bu teknolojiyi görüp almamamız, sosyal sorumsuzluk olurdu. Satışımız düşecek diye bu teknolojiyi getirmemezlik yapamazdık. Umuyorum tüketiciler bu farkımızı anlayacaktır. Biz 'nanodizel'le bugün yüzde 35 olan pazar payımızı daha da artıracağımızı düşünüyoruz. Tüketici rasyonel davranırsa, ciddi pazar payı kazanırız" dedi.
Oxonica'dan araştırmaya 264 milyon sterlin
Oxford Üniversitesi Begbroke Bilim Parkı Akademik Direktörü ve Oxonica'nın kurucularından Prof. Peter Dobson, 2004-2005'de 264 milyon sterlin araştırma bütçesine sahip olduklarını söyledi. Bilim parkının bir şirket olarak kabul edilmesi durumunda Avrupa'da araştırma ve geliştirmeye en yüksek bütçe ayıran 15. şirket olduğu görülüyor. Prof. Dobson'un verdiği bilgiye göre, Oxford araştırma biriminde 3 bin 700 araştırmacı ve 5 bin öğrenci görev yapıyor. Merkezde 60'tan fazla akademisyen nanoteknoloji alanında çalışıyor. Oxford Üniversitesi bünyesindeki Oxonica, Avrupa'nın önde gelen nanomalzeme geliştiricileri arasında yer alıyor. 1999'da kurulan ve halka açık bir şirket olan Oxonica'da 55 personel çalışıyor.