Petrol Ofisi'nden ihale yasağı açıklaması

Petrol Ofisi A.Ş'nin bir yıl süre ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılması yasaklandı. Şirket karara itiraz edecek

 

İSTANBUL - Petrol Ofisi A.Ş’nin, Enerji Bakanlığı’na bağlı bir birimin ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle, bir yıl süre ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılması yasaklandı.
Petrol Ofisi A.Ş’nin kamu ihalelerine katılmasının yasaklandığına dair ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Petrol Ofisi bir yıl süre ile kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine katılamayacak. Petrol Ofisi’nin Ambarlı Elektrik Santralinde kullanılmak üzere ihalesi yapılan 350 bin ton fuel-oil alımında sözleşmeye aykırı hareket ettiği iddia ediliyor.

 

-ÖNEMLİ OLAN TESİSİN STANDARTI-

 

 

Petrol Ofisi'nin, 1 yıl kamu ihalelerinden men edilmesi kararına ilişkin bir basın açıklaması yapan Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker, Türkiye'nin yüzde 70'inin fuel oil 6 kullandığını dile getirerek, Türker, "Çevreye verilen emisyon zararı fuel 5'te de fuel 6'da da aynıdır. Burada önemli olan bunu kullanan tesisin standartlarıdır" dedi.
 Türker, ihaleye giren bir şirketin daha olduğunu kaydederek, "Türkiye Petrolleri. İhaleye teşekkür mektubu verip 'teklif vermiyorum' diyor. 'İhaleye başka firmaların girmesi engellenmiştir' deniyor. Böyle birşeyin nasıl olabileceğini bilen varsa bana söylesin. Son derece üzücü, yanlış ve çirkin bir ifadedir. Böyle birşey olabilir mi? Her şirket davetlidir, her şirket istediği ihaleye girebilir. Biz bazı ihalelere gireriz bazılarını kazanır bazılarını kaybederiz. Daha geçen hafta iki tane büyük ihale kaybetik. Bir şirketin bir şirketi ihaleye girmekten engellemesi mümkün değildir" diye konuştu.

BAZI İHALELERE GİRİP KAZANIYORUZ, BAZILARINI KAYBEDİYORUZTeklifi verdikten sonra EÜAŞ'ın resmi mektupla ihaleyi kazandıklarını bildirdiğini anlatan Türker, "Bir hafta sonra da sözleşme yapmak üzere davet edildik ve gidip sözleşmeyi yaptık. Bu operasyonel olarak zor bir sözleşmedir. TÜPRAŞ, gemileri vs ayarlamanız lazım. Gemi yükleniyor rafinerien, EÜAŞ'a getiriliyor. Burada kontrolerle ve mühendisler, bağımsız bir denetici ile birlikte numune alırlar. O numune onaylandıktan sonra gemi deşarja başlar. Onaylanmaz ise bu ürün bizim istediğimiz standartalara uygun değildir denir biz de gemiyi geri gönderir bakarız. Bu işlem her ikmalde olur. Başka türlü olması mümkün değildir" şeklinde konuştu.
Türker, EÜAŞ'ın sadece Ambarlı'da değil, kendilerinin kaybettiği Afşin'de de ihalesi olduğunu aktararak, "Biz girdik, aynı biçimde şartlı teklif verdik, o ihaleyi başka bir firma aldı. Maalesef biz kaybettik. Aynı EÜAŞ'ın başka bir yerdeki santrali. Neyi söylemek istiyorum? Bazı ihalelere girip kazanıyoruz, bazılarını kaybediyoruz. Bu böyle devam ediyor" dedi.
Fuel oil 5 ile 6'nın karlılık açısından hiçbir farkı olmadığına işaret eden Türker, şunları kaydetti: "Çünkü TÜPRAŞ ikisini de bize aynı fiyattan veriyor. Kaldı ki, bu ikmal bizim için zor bir ikmaldir finansal olarak. Miktar büyüktür, dışarıda duran paranız büyüktür, zamanında tahsil edemezsiniz. Bizim 50-60 milyon TL açıkta duran paramız vardır, bu bazen 100 milyon TL'yi bulur. Bundan 15-16 ay önce böyle bir para biriktiğinde Sayın Bakana dedim ki, 'Lütfen bize biraz yardımcı olun, 60-70 milyon TL alacağım var, artık dayanamıyorum, ikmali keseceğim' O da bana 'Kesme, İstanbul'u elektriksiz bırakırsın' demişti. Bu iş zaten karlı bir iş değil bizim için. Bazı iddialar var ya, onları daha iyi anlayalım diye söylüyorum. İkmale başladık ve 36 bin ton fuel oil 6 verdik. Her seferinde TÜPRAŞ'tan bir yazı vardı ekinde, 'Fuel oil 5'i üretemiyorum, Fuel oil 6 vermek zorundayım. Sonra EÜAŞ bize bir yazı yazdı, 'Bunu anlıyoruz ama sıkıntıya neden oluyor. Lütfen bunun olmadığı ile ilgili mektupları, teyitleri eklemeyi unutmayın. Biz zaten ekliyorduk. Sonra bize 'Biz artık 6 numara almayacağız, bize 5 verin.' dediler. Biz de döndük Tüpraş'a dedik ki, 'Başka bişey yapmanız lazım.' TÜPRAŞ kalktı yüzde 1 kükürtlü fuel oil ithal etti, bize fuel oil 5'i yapmaya başladı. Biz EÜAŞ'a 180 bin ton fuel oil 5 ikmal etmişiz. Durum bundan ibarettir."

BORSAYA DA AÇIKLAMA GÖNDERİLDİ


Petrol Ofisi A.Ş, söz konusu fesih ve kamu ihalelerinden men edilme işlemine ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruluşlar nezdindeki itiraz haklarını kullanacağını duyurdu. Petrol Ofisi’nden İMKB’ye yapılan açıklamada, Elektrik Üretim A.Ş’nin (EÜAŞ) ihtiyacı olan 350 bin ton fuel oilin satın alınmasına ilişkin olarak 2008 yılında anılan idare tarafından açılan ihaleye şirket tarafından iştirak edilerek teklifte bulunulduğu hatırlatıldı.
Açıklamada, şöyle denildi: "İdare tarafından yapılan değerlendirme sonucunda şirketimizin ihale şartnamesinde öngörülen gerekli tüm şartları yerine getirdiği anlaşılarak işin tarafımıza ihale edildiği bildirilmiş ve akabinde şirketimiz ihale konusu işle ilgili sözleşme imzalamaya davet edilmiş ve bu çerçevede sözleşme imzalanmıştır.
Sözleşmenin imzalanmasından sonra ihale konusu iş kapsamında şirketimizce gerçekleştirilen tüm teslimatlar da gerek şartname hükümlerine ve teklifimize, gerekse de ilgili mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygun olarak eksiksiz ve zamanında yerine getirilmiştir. Sözleşme kapsamında yapılan tüm teslimatlar, EÜAŞ yetkililerinin teslim öncesinde aldıkları ürün numuneleri üzerinde yaptırdıkları analizler sonucunda taraf yetkililerince imzalanan kabul tutanakları ile gerçekleştirilmiştir. Hal böyle iken, bahse konu sözleşmenin hangi gerekçeyle
feshedildiğine dair tarafımıza ayrıntılı bir bildirim yapılmamış, ancak şirketimiz ile EÜAŞ arasında imzalanan sözleşmenin Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun 25/d ve 25/f maddeleri gereğince feshedildiğine ilişkin yazı EÜAŞ
tarafından şirketimize faks ile gönderilmiş olup, bu yazıda da herhangi bir fesih gerekçesine yer verilmemiştir. Bu itibarla, söz konusu fesih ve kamu ihalelerinden men edilme işlemine ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruluşlar nezdindeki itiraz haklarımız kullanılacak, yargı mercileri önünde de yasal haklarımızın korunması amacıyla gerekli başvurular yapılacaktır." (dha, aa)

bigPara.com