Petrol Ofisi'nin hedefi yeni rafineri

Türkiye'nin lider akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi'nin Genel Müdürü Jan Nahum, Tüpraş'ın yüksek satış fiyatının Türkiye'de yeni bir rafineri yapımını uygun hale getirdiğini ve...

İSTANBUL - Türkiye'nin lider akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi'nin Genel Müdürü Jan Nahum, Tüpraş'ın yüksek satış fiyatının Türkiye'de yeni bir rafineri yapımını uygun hale getirdiğini ve şirket olarak rafineri konusuna ilgilerinin sürdüğünü belirterek, bunun ya yeni bir rafineri kurma ya da bir rafineriden pay alma olabileceğini söyledi.
2006'da beş yıllık stratejik plan oluşturacaklarını ve rafineri konusunda karar verileceğini söyleyen Nahum, Tüpraş'ın satışının ardından Petrol Ofisi'nin nasıl bir yol izleyeceği sorusunu şöyle yanıtladı: "Tüpraş'ın Türkiye'deki tek rafineri olması ve özelleştirilme kapsamında olması sıfatıyla en önemli adım o ihalenin neticesinde rafineciliğe geçmekti. Fakat Tüpraş'ın ihale sırasında aldığı değer o kadar yüksek oldu ki rafineri konusunu gündemde tutmaya devam etti.
Dikkat ederseniz ihaleye giren birçok yerliyabancı şirket, rafinericilikle ilgilenmekte olduğunu söylüyor. Çünkü Tüpraş'ın fiyatı, pahalı olan yeni bir rafineri yatırımını yapılabilir kıldı."
Nahum, rafineri konusunda pek çok yabancı firmayla fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Rafineri konusunu gündemde tutuyoruz. Bu, havzadaki değişik rafinerileri gözden geçirmek ve Türkiye'nin dışındaki olası fırsatları değerlendirmek ya da Türkiye'nin içinde yeni bir rafineri yatırımı konusunda olabilir" dedi. Rafinerinin ürün aldıkları yer olması sebebiyle entegrasyonun doğal olduğunu vurgulayan Nahum, "Dolayısıyla bizim sürekli radarımızda" dedi ve ekledi: "Eğer rafineri işine gireceksek bir ortaklıkla girmemiz doğal gibi görünüyor."
'Ceyhan'ı izliyoruz'
Nahum, Ceyhan'a rafineri kurulması konusuyla da ilgilendiklerini belirterek, "Türkiye'nin değişik odak noktaları var, tabii ki Ceyhan da bu noktalardan biri ve biz de ilgi alanımız içinde tutuyoruz. Bu konudaki gelişmeleri de takip etmekteyiz" dedi.
Enerji Bakanlığı, Irak ve Hazar petrolleri için halihazırda bir terminal olan Ceyhan'a Samsun'dan yapılması planlanan yeni bir petrol boru hattıyla Rus petrollerini indirmeyi planlıyor.
Boğazlardaki tanker trafiğini de azaltacak projenin maliyeti 10 milyar dolar öngörülüyor. Ceyhan'da bir rafineri, LNG terminali ve petrokimya tesisi kurulması planlanıyor.