Petrol rekor kırdı, İMKB geriledi

Haftaya hızlı yükselişle başlayan petrol dün 61 doları zorlayarak yeni bir rekor daha kırdı. New York Borsası'nda ABD hafif petrolünün varili cuma gününe göre 1.11 dolar artışla 60.95 dolara ulaşarak tarihinde gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

İSTANBUL - Haftaya hızlı yükselişle başlayan petrol dün 61 doları zorlayarak yeni bir rekor daha kırdı. New York Borsası'nda ABD hafif petrolünün varili cuma gününe göre 1.11 dolar artışla 60.95 dolara ulaşarak tarihinde gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. ABD petrolü ocak ayından bu yana yüzde 39 değer kazandı. Bu arada dünyanın önde gelen merkez bankalarının başkanları, petrol fiyatının birkaç yıl daha 60 dolar civarında kalacağını ve bunun da, zaten kırılgan olan dünya ekonomisinin gücünü azaltacağı yönünde tahminde bulundu.
Bu arada petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak başta ABD ve Asya olmak üzere dış borsalarda görülen düşüşler, İstanbul Borsası'na da yansıdı. Günü 26 bin 597 puandan kapatan borsada endeks 435 puan düşerken hisse senetlerindeki kayıp yüzde 1.6 oldu.