Petrol Rita ile tırmanıyor

ABD'nin petrol rafinerilerinin bulunduğu Teksas eyaletini tehdit eden Rita kasırgası, petrol fiyatlarını yeniden yükseltti. ABD petrolünün önceki gün 68.27 dolarla tavan yaptıktan sonra düşüşe geçerek...

SYDNEY - ABD'nin petrol rafinerilerinin bulunduğu Teksas eyaletini tehdit eden Rita kasırgası, petrol fiyatlarını yeniden yükseltti. ABD petrolünün önceki gün 68.27 dolarla tavan yaptıktan sonra düşüşe geçerek 67 doların altına inen varil fiyatı, dün sabah yeniden yükseldi. ABD petrolünün varili, dün 89 cent yükselişle 67.9 dolara çıktı.
Bu arada tarihin en güçlü kasırgalarından biri olarak gösterilen 'Rita' ABD sahillerine yaklaşırken, Teksas'ta Exxon Mobil, BP, Shell, Valero Energy ve Marathon Oil gibi petrol şirketlerine ait rafinerilerin kapatıldığı açıklandı. Daha önce gerçekleşen ve özellikle Louisiana eyaletinde etkili olan Katrina kasırgası nedeniyle halen üretime başlamayan dört rafineri ise ABD'nin toplam kapasitesinin yüzde 5'ini oluşturuyor. Rafinerilerin kısa zamanda üretime döndürülmesi beklenmiyor. Teksas'taki rafinerilerin de üretime ara vermesiyle ülkede ciddi bir arz sıkıntısı baş gösterecek.
Dokuz rafineri kapalı
Teksas'ta bulunan toplam 26 rafineri, ABD'deki üretimin yaklaşık 4'te 1'ini gerçekleştiriyor. Söz konusu rafinerilerden dokuzu üretimi durdurdu. Bu da ABD'deki toplam rafineri kapasitesinin yüzde 12'sini oluşturuyor. Bazı rafinerilerin deniz seviyesinde olması da endişeleri artırıyor. Bu arada Rita kasırgası nedeniyle Teksas'ta kimyasal üretim yapan Dow Chemical ve Lyondell Chemical firmalarının fabrikalarının da kapatıldığı ifade ediliyor. Öte yandan rüzgârlarının saatte 282 kilometre hıza ulaştığı Rita kasırgasının, cumartesi sabahı ABD sahillerine ulaşması bekleniyor.