Petrolde 100 dolar senaryoları arttı

Ünlü spekülatör George Soros'a ait Quantum Fonu'nun kurucularından Jim Rogers, petrol fiyatlarının bu yıl içinde 100 dolara ulaşabileceğini ileri sürdü.

İSTANBUL - Ünlü spekülatör George Soros'a ait Quantum Fonu'nun kurucularından Jim Rogers, petrol fiyatlarının bu yıl içinde 100 dolara ulaşabileceğini ileri sürdü. Rogers, "Eğer birileri acilen yeni kaynaklar keşfetmezse, petrolün ulaşacağı değerler ben dahil herkesi şaşkına çevirecek" diye konuştu. Rogers, azalan petrol arzı ve yeni keşif yapılmamasının fiyatları yukarı iteceğini savundu ve yükselişin daha ne kadar süreceğine dair ipucu olmadığını söyledi. Lübnan ile İsrail arasında devam eden savaş ve gerginliğin dünya petrol üretiminin yüzde 30'dan fazlasını gerçekleştiren Ortadoğu'daki diğer ülkelere de yayılma ihtimali, fiyatların iki hafta önce 78.40 dolarla tarihinin en yüksek seviyesini görmesine neden olmuştu. Dünde göre 62 sent artan petrol fiyatları 75.05 dolara ulaştı.
Petrolde 100 dolar seviyesi ilk olarak martta Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporla gündeme gelmişti. Goldman Sachs analisti Arjun Murti şöyle demişti: "Petrol piyasasının yeni yükseliş trendine girdiğini ve fiyatların 105 dolara doğru hareketleneceğini düşünüyoruz. Fiyatların 2009 yılına kadar 50-105 dolar arasında seyrini bekliyoruz."
Kötümserlerin sayısı çoğalıyor
Petrol fiyatları son dört yılda fiyatını üçe katlayarak 74 doların üzerine tırmandı. ABD'de akaryakıt fiyatları da üç doların üzerine çıkarak ekonomik büyümeye zarar vermeye başladı. Londra'daki Barclay Kapital emtia araştırmaları başkanı ve piyasanın önde gelen analistlerinden Paul Horsnell de 100 dolarlık rakamın ihtimaller dahilinde olduğunu düşünüyor. Araştırmalar, 10 dolarlık fiyat artışının, sanayileşmiş ülkelerin büyümelerini yıllık olarak 0.4 ile 0.8 arasında düşürdüğünü ortaya koyuyor. Etki üç yıl sürüyor. Orta dönemli sürdürülebilir büyümeye erişmede risk doğuyor. Bunun sonucu, tüketimin düşeceği, kârların azalacağı, global dengesizliklerin genişleyeceği ve enflasyonist eğilimlerin gözleneceği kaçınılmaz sonuçlar ortaya çıkıyor. Uzmanlar, petrol fiyatlındaki artıştan Türkiye'nin mutlak kaybedenler arasında yer alacağını söylüyor. Artışın büyüme, ödemeler dengesi ve enflasyonu olumsuz etkilemisinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.
BP'den rekor kâr
Yüksek petrol fiyatları, sektörün en büyük şirketlerinden biri olan British Petroleum'un (BP) kârını da rekor seviyeye çıkardı. BP ikinci çeyrekte kârını yüzde 23 artırarak 6 milyar 112 milyon dolara yükseltti. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 5 milyar 976 milyon dolar seviyesindeydi. BP'nin Rusya'daki ortaklığı TNK-BP'nin kârı da 641 milyon dolardan 645 milyon dolara çıktı. 2008'de görevi bırakacağını açıklayan BP İcra Kurulu Başkanı Lord John Browne, Londra'da düzenlediği basın toplantısında ikinci çeyrek sonuçlarından memnun olduklarını söyledi. Açıklanan kâr rakamından sonra BP hisseleri değer kazandı.