Petrolde 50 dolar senaryosu

Petrol fiyatlarında temmuz ayı ortalarından bu yana devam eden düşüş, analistlerin de fiyat tahminlerini revize etmelerine neden oluyor. 60 doların sınır olduğunu düşünen analistler, tahminlerini 50 dolarlı rakamlara indirmeye başladı.

İSTANBUL - Petrol fiyatlarında temmuz ayı ortalarından bu yana devam eden düşüş, analistlerin de fiyat tahminlerini revize etmelerine neden oluyor. 60 doların sınır olduğunu düşünen analistler, tahminlerini 50 dolarlı rakamlara indirmeye başladı. Petrol fiyatları, temmuzda İsrail-Lübnan gerginliğinin etkisiyle 78.40 dolara kadar çıkarak rekor kırmıştı.
Bu seviyeden sonra fiyatlarda hızlı iniş görülürken, petroldeki kayıp son 2.5 ay içinde yüzde 23'e ulaştı ve son 15 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Wachovia Corp ekonomisti Jason Schenker, temel görünümün değişmediğini ve stoklardaki artışla birlikte yaz-kış arası dönemde fiyatlardaki gerilemenin devam edebileceğini kaydetti. Citigroup Global Piyasalar raporunda da fiyatların kritik bir bölgede olduğu ve tekrar 50 dolarlı rakamların test edilebileceği belirtildi. 60 doların altını test eden petrol fiyatları dün 60.3 dolar seviyelerinden işlem gördü.