Petrolde 70 dolar korkusu

Uluslararası borsalarda yükselişini sürdüren ve birbiri ardına rekor kıran petrol fiyatları, 66 doları da geride bıraktı. New York Borsası'nda ABD hafif petrolünün varili, 31 cent'lik artışla 66.11 dolarla rekor seviyesinde.

SİNGAPUR - Uluslararası borsalarda yükselişini sürdüren ve birbiri ardına rekor kıran petrol fiyatları, 66 doları da geride bıraktı. New York Borsası'nda ABD hafif petrolünün varili, 31 cent'lik artışla 66.11 dolarla rekor seviyesinde. Londra Borsası'nda ise Brent petrolünün varili, 65.78 dolarla 66 dolar sınırına dayandı.
Yapılan baskılara rağmen İran'ın nükleer programını sürdürmekte kararlı gözükmesi, petrol fiyatlarındaki yükselişin en önemli nedeni olarak gösteriliyor. ABD'de güçlü talebe rağmen rafinerilerde meydana gelen üretim aksaklıkları da fiyatlardaki yükselişi kolaylaştırıyor.
Daha önce patlama ve yangınların yaşandığı BP şirketinin Texas Rafinerisi'nde, teknik kontroller yüzünden birçok ünitede üretim askıya alınırken, ConocoPhillips şirketinin Illinois Rafinerisi, enerji kaçağı nedeniyle tam kapasite çalıştırılamıyor. Analistler, talebin arzdan daha hızlı artmasıyla uzun dönemde petrol fiyatlarındaki yükselişin süreceğini ifade ediyorlar.