'Petrolde fiyat yükseldi, Türkiye'nin 2006 faturası 11 milyar dolara gidiyor'

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, dünya petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'ye doğrudan yansıdığını ifade ederek, "Ham petrol fiyatlarındaki artışla...

İSTANBUL - Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, dünya petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'ye doğrudan yansıdığını ifade ederek, "Ham petrol fiyatlarındaki artışla Türkiye'nin petrol faturasının yılsonuna kadar 11 milyar dolar seviyesine ulaşmasını bekliyorum" diye konuştu.
Tüpraş'ın yeni logosu ile altı aylık finansal ve operasyonel sonuçlarına ilişkin olararak düzenlenen basın toplantısında konuşan Erkut, petrol faturasının geçen yıl yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu anımsattı. Dünya petrol sektöründeki gelişmelere değinen Erkut, petrol sektörünü etkileyen önemli olayların, Çin ve Hindistan ekonomisindeki büyümenin devamı, dünya rafinaj kapasitesinin talebi karşılayamaması, Nijerya'daki siyasi kaos, ABD'de MTBE (Metil tersiyer bütil eter) kullanımının yasaklanması ile Ortadoğu'daki karışıklık olarak özetledi.
Kârı 322 milyon YTL
Tüpraş'ın altı aylık mali sonuçlarına ilişkin de bilgi veren Erkut, mayıs ve haziran ayındaki ani kur dalgalanmasına rağmen geçen yıla kıyasla 9.5 milyon YTL artan işletme kârının 334 milyon YTL'ye ulaştığını, net kârının ise yüzde 5.6 artışla 322 milyon YTL'ye çıktığını söyledi. Şirketin ikinci çeyrek net kârı ise 265.7 milyon YTL oldu.
Tüpraş'ın faiz, amortisman ve vergi öncesi kârının yüzde 4,5'lik artışla 466,3 milyon YTL olduğunu kaydeden Erkut, net satışın ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.8 artarak yaklaşık 9 milyar YTL olduğunu söyledi. Erkut, bu tutarın 1.4 milyar dolarlık kısmının ihracat olduğunu ve ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86,4 arttığını söyledi.
Tüpraş hisselerinin, 26 Ocak 2006'da, Koç Holding'in yüzde 98'ini kontrol ettiği Enerji Yatırım'a devrinden sonra Danıştay kararının geldiğini hatırlatan Erkut, bu dönemde biraz sessiz kalmayı seçtiklerini söyledi. Erkut, bu yıl süren yatırım tutarının 309.2 milyon dolar olduğunu, yeni projelerle bu tutarın 379.9 milyon dolara ulaştığını, belirtti.
Sunumun ardından soruları yanıtlayan Erkut, yeni rafineri yatırımlarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Rafineri yatırımları kolay yatırımlar değil. Yeni rafinerinin henüz kavramsal düzeyde olduğunu düşünüyoruz. Bizim için sorun yaratmaz. Rekabet denirse, Akdeniz'deki pek çok rafineri nedeniyle biz zaten rekabetin göbeğindeyiz."
Erkut, Tüpraş'ın dağıtım işine girip girmeyeceği sorusu üzerine, ana sözleşmenin dağıtıma imkân verdiğini, ancak kısa vadede bir planları bulunmadığını söyledi. Tüpraş'ın esas olarak Kerkük petrolüne göre dizayn edildiğini belirtene Yavuz Erkut, bölgeden alınan petrolün Tüpraş'a avantaj sağladığını, dolayısıyla alımların süreceğini ifade etti. Erkut, Bakü-Ceyhan hattının da aynı avantajı sağladığını sözlerine ekledi.
Petrol tahmini 64 dolar
Petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın kârlılığa etkisini de değerlendiren Erkut, rafineri kârlılığının ham petrol fiyatlarıyla doğrudan bağlantısı olmadığını belirtti ve kendi bütçe planlarında petrol fiyatını 64 dolar olarak öngördüklerini söyledi.
'EPDK adil değil'
EPDK'nın akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik ceza kararını da eleştiren Erkut, "EPDK'nın kararının çok adil bir uygulama olduğunu sanmıyorum" dedi. Erkut, söz konusu dönemde akaryakıt istasyonlarının yüzde 25'inin lisanssız olduğunu belirterek "Şirketler, lisanssız olanlara ürün vermek ya da vermemek arasında kaldılar. Verilmeseydi, Türkiye bir sallanırdı" diye konuştu.
Tüpraş'ın ürettiği benzinin yarısına yakınını ihraç ettiğine işaret eden Erkut, benzin tüketiminin azaldığı Türkiye'de beyaz ürünlere daha fazla ağırlık verileceğini vurguladı.Yeni döneme yeni logo
Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin 26 Ocak'ta Koç Holding Shell konsorsiyumuna devredildiğini hatırlatan Genel Müdür Yavuz Erkut, şirketin yeni logosuyla ilgili de bilgi verdi. 'Değişim başladı, sürüyor' sloganıyla tanıtılan yeni logonun tasarımını, ABD'li grafik sanatçısı Ivan Chermayeff yaptı. Verilen bilgiye göre Mobil, Pan Am, Xerox gibi dev markaların logolarını tasarlayan Chermayeff, 1987'de Koç logosunu ayrıca grubun şirketleri Aygaz ve Demirdöküm'ün logolarını da tasarladı.