'Petrolde fiyatlar ikinci yarıda inişe geçer'

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Saim Dinç, petrol fiyatlarının bu yılın ikinci yarısında yumuşayacağını ve...

İSTANBUL - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Saim Dinç, petrol fiyatlarının bu yılın ikinci yarısında yumuşayacağını ve '60 dolarları bulacağı' düşüncesinde olduğunu belirterek, "Ancak İran veya dünyanın başka bir yerindeki gerginlik bunun üzerine tuz biber ekebilir" dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (MÜSİAD) konuşan Dinç, 2030-2050 yılları arasındaki dönemi dünyada petrol üretimi açısından çok parlak görmediklerini ifade etti.
Dünyadaki petrol fiyatları konusunda iki senaryo bulunduğuna değinen Dinç, buna göre kötü gidiş olması halinde fiyatların 80-90 doları bulacağı, durumun iyi gitmesi halinde ise 50 dolara kadar ineceğinin öngörüldüğünü dile getirdi. Dinç, yedek petrol kapasitelerinin son yıllardaki düşüşüne işaret ederek, 1990-2000 yılları arasında petrol arama yatırımlarında yüzde 40'lık azalma görüldüğünü, bunun yedek kapasitelerin daha çok kullanılmasından kaynaklandığını aktardı.
Son iki yıldır petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle, çok kârlı bir alan olarak görülmeye başlanmasından dolayı petrol yatırımlarına yeniden ilginin arttığına dikkat çeken Dinç, "Adeta kazmayı, küreği kapan petrol aramaya başlıyor" diye konuştu.
Dinç, "Fiyatların üç yıl üst üste 75 dolar civarında seyretmesi halinde 1980'lerde yaşadığımız sıkıntıyı yaşayacağımızı, bunun dünya ekonomilerinde ciddi sıkıntıya neden olacağını tahmin ediyoruz. Artık ucuz petrol yok. 20, 30, 40 dolarlarda fiyatlar söz konusu olmaz. Belki 50, 80 dolarlar olur. Çünkü artık çok daha derinlerden, daha yüksek maliyetlerle çıkarılıyor" diye konuştu.
TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Dinç, önümüzdeki 15 yılda 40 dolar brent petrol fiyatıyla Türkiye'nin dışarıya 350 milyar dolar petrol ve doğalgaz parası ödemesinin söz konusu olduğunu dile getirdi.
Dinç, Orta Karadeniz'de TPAO ile birlikte çalışmak isteyen dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Petrogas ile bugünlerde bir anlaşma imzalayacaklarını, Doğu Karadeniz'de Artvin Hopa açıklarında BP ve Chevron ile çalıştıklarını hatırlattı. Dinç, şöyle devam etti: "Belki 2008 yılında Karadeniz'in bizim karasularımızın dışında başka yerlerinde de çalışıyor olabiliriz.
'İner balığı yakalarız'
Osman Saim Dinç, sözlerini şöyle tamamladı: "Yedi gün 18 saat çalışıyoruz. Ama 70 milyonun çok büyük özlemi, beklentisi var. 'Etraf petrol zengini, biz niye değiliz' diye. Bu yıl yaklaşık 320 milyon doları yurtiçinde olmak üzere toplamda 800 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Yeter ki petrol olsun. Petrol ister 500 metrede, ister 5 bin metrede olsun. İner balığı orada yakalarız."