Petrolde koşullu evlilik

Turcas Petrol ve Shell Company of Turkey Limited (SCT), kurmayı hedefledikleri 'ortak girişim şirketine' ilişkin anlaşmayı imzaladıklarını açıkladı.

İSTANBUL - Turcas Petrol ve Shell Company of Turkey Limited (SCT), kurmayı hedefledikleri 'ortak girişim şirketine' ilişkin anlaşmayı imzaladıklarını açıkladı. Anlaşmanın 2-3 ay içinde yürürlüğe girmesinin beklendiği ve kurulacak şirketin yüzde 70'inin Shell'e, yüzde 30'unun Turcas'a ait olacağı duyuruldu.
Turcas Petrol, Shell Türkiye ile kuracağı ortak girişim şirketinden beklenen getirinin sağlanamaması halinde çekilebileceğini ve Shell'in Turcas'ın yüzde 30 payını 150 milyon dolara almayı garanti ettiğini açıkladı. Turcas'tan borsaya yapılan açıklamada yeni şirketin 'Akaryakıt ve madeni yağlar perakende ve ticari satışlar pazarlama ve dağıtımı' alanında faaliyet göstereceği kaydedildi. Aynı açıklamada ortaklığı ilişkin şu bilgiler verildi:
"Anlaşma, tarafların ortaklığa katacağı ticari varlıkların ve yükümlülüklerin yanı sıra sağlayacakları hizmetlerin de ayrıntıları üzerinde mutabakat sağlanmasıyla yürürlüğe girecek. Bu aşamanın da 2-3 aylık bir sürede tamamlanması beklenmektedir. Yeni şirket kuruluşu için gerekli anlaşma ve sözleşmeler imzalandıktan sonra ilgili mevzuatın gerekleri yerine getirilecek. Kurulacak ortak girişim şirketinin yüzde 70'i Shell'e yüzde 30'u ise Turcas'a ait olacak." Yeni şirkete Turcas ve Shell'in hangi varlıklarını devredeceği konusunda açıklamada bir bilgi yer almadı. Ancak sektör uzmanları hem Shell'in, hem de Turcas'ın yeni şirkete bazı petrol istasyonlarını ve tesislerini devretmesinin mümkün olduğunu ifade etti. Bazı uzmanlara göre ise Tüpraş'a da ortak olan Shell, zaman içinde Turcas'ı da tümüyle bünyesine alacak.
Shell: Türkiye stratejik pazar
Bu arada Royal Dutch Shell Plc.'nin Petrol Ürünleri İcra Kurulu Başkanı Rob Routs, Turcas ile kurdukları şirkete ilişkin anlaşmayı değerlendirirken, "Bu anlaşma, aktif portföy yönetimi stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirilmiştir" dedi. Rob Routs açıklamasında Shell'in uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürdüğü ve büyümeyi hedeflediği Türkiye'nin, kendileri için stratejik önem taşıyan birkaç pazardan biri olduğunu da vurguladı.
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise ortak girişim şirketi kurulmasına ilişkin imzalanan anlaşmanın, Shell ve Turcas Petrol'ün güçlü yönlerini bir araya getireceğine ve gerek bayilere, gerekse hissedarlara önemli getirileri olacağına inandığını ifade etti.