Petrolde üretim ihtiyacın çok gerisinde

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye'nin petrol ihtiyacının yılda 220 milyon varil olduğunu, buna karşılık sadece 23 milyon varilin ülkede üretilebildiğini söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye'nin petrol ihtiyacının yılda 220 milyon varil olduğunu, buna karşılık sadece 23 milyon varilin ülkede üretilebildiğini söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, Türkiye'nin enerjisini büyük ölçüde dışardan ithal ettiğini belirterek yerli kaynak ile yabancı kaynak arasındaki açığın hâlâ çok fazla olduğunu ifade etti.
TPAO'nun bu açığı kapatmak için önemli yatırımlar yaptığına işaret eden Çiçek, 2002'de 228 milyon dolar olan yatırım miktarının, bugün 780 milyon dolara çıktığını; doğalgazda iç kaynaklardan 2002'de yılda 250 milyon metreküp temin edilirken bugün 450 milyon metreküpe çıktığını açıkladı. Türkiye'nin kullandığı doğalgazın 29 milyar metreküp olduğunu belirten Çiçek, doğalgaz aramalarının sürdürülmesi gerektiğini, Bakanlar Kurulu'nda bu çalışmaların desteklenmesi yönünde kanaate varıldığını dile getirdi.