Petrolde yeni rekor: 74 dolar

Uluslararası piyasalarda, İngiliz Brent petrolünün varil fiyatı dün 74 dolar seviyesine kadar çıkarak yeni bir rekor daha kırdı. Londra Borsası'nda işlem gören Brent petrolün varil fiyatı...

LONDRA/SİNGAPUR - Uluslararası piyasalarda, İngiliz Brent petrolünün varil fiyatı dün 74 dolar seviyesine kadar çıkarak yeni bir rekor daha kırdı. Londra Borsası'nda işlem gören Brent petrolün varil fiyatı, ABD stoklarındaki düşüş ve dünyanın 4'üncü en büyük petrol üreticisi İran ile ilgili kaygılar nedeniyle 37 cent artışla 74.10 dolara kadar yükseldi. Öte yandan, mayıs teslimi ABD hafif petrolün varil fiyatı önceki gün 72.40 dolar seviyesini gördükten sonra dün 72.13 dolardan işlem gördü. Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından İran, uluslararası piyasalarda yeni rekorlar kıran yüksek petrol fiyatlarından memnun.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, fiyatların olması gereken seviyeye hâlâ çıkamadığını, yükselişin gelişmiş ülkeler çıkarına olduğunu söyledi. İran Petrol Bakanı Kazım Veziri-Hamane de, düzenlediği basın toplantısında ülke olarak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) belirlediği 28 milyon varillik günlük üretim sınırından memnun olduklarını ve üretim miktarının artırılmasına gerek görmediklerini söyledi. Veziri-Hamane, "Yüksek fiyatlarlardan tabii ki memnunuz. Yüksek fiyatlar her üreticiyi memnun eder" dedi. Petrol fiyatlarının yükselmesinden arz eksikliğinin sorumlu olmadığını savunan İranlı bakan, fiyatların yükselmesinin ABD'de yaşanan benzin kıtlığından kaynaklandığını öne sürdü. (Reuters, aa)
Amerika'nın stokları azalıyor
Nijerya'nın güneyindeki Port Harcourt kentinde önceki akşam bir askeri kışlaya bomba yüklü araçla saldırı düzenleyerek üç kişinin ölümüne yol açan militanlar, gerek petrol sanayii hedeflerine gerekse kişilere karşı bu tür saldırıları sürdürecekleri tehdidinde bulundu. 'Nijer Deltasının Özgürlüğü Hareketi' adlı örgütün, ülkenin petrol altyapısına karşı yaptığı saldırılar yüzünden Nijerya'nın petrol ihracatı yüzde 25 düşmüş durumda. Petrol fiyatlarına son darbeyi de ABD akaryakıt stok rakamları vurdu. ABD'de stoklar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 düşük seviyede.
Stoklardaki düşüş ABD'ye ithalatın zayıflamasından ve akaryakıt talebinin yüzde 0.8 yüksek olmasından kaynaklandı. ABD'de akaryakıt talebinin turizm sezonunda daha da artması bekleniyor. 2002 yılından bu yana petrol fiyatları üç kat artarken, analistler kısa vadede düşüş ihtimali görmüyor. Petrolde 1980'lerin başında ulaşılan ve enflasyona göre ayarlandığında 80 dolara denk gelen zirve seviyesi hedef olarak görülüyor. Bazı analistler de 100 dolara çıkabileceğini ifade diyor.