Petrole kabarık fatura

Ham petrol fiyatlarının 50 dolar civarında seyretmesi, enerji gereksiniminin yüzde 70'ini ithalatla karşılayan Türkiye'nin ithalat faturasını üç ayda 1 milyar dolara yakın artırdı.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Ham petrol fiyatlarının 50 dolar civarında seyretmesi, enerji gereksiniminin yüzde 70'ini ithalatla karşılayan Türkiye'nin ithalat faturasını üç ayda 1 milyar dolara yakın artırdı. Türkiye yüksek ham petrol fiyatları nedeniyle milli gelirinin yüzde 1.3'ünü bu yıl petrol ve doğalgaz ihracatçısı ülkelere transfer edecek. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre Türkiye'nin ham petrol ve işlenmiş petrol ürünleri ithalatı martta 937 milyon dolara kadar yükseldi. Martta doğalgaz ve LPG ithalatı da 542 milyon dolara kadar çıktı. Ham petrol ürünleri ve doğalgaz ile LPG için martta toplam 1milyar 480 milyon dolarlık ödeme yapan Türkiye'nin bu yılın ilk üç ayında söz konusu kalemler için yaptığı toplam ödeme ise 3 milyar 822 milyon dolar oldu.
Mart ayında ödenen fatura geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59.3 oranında artarken, yılın ilk üç ayındaki toplam artış yüzde 33'ü buldu. Türkiye'nin bu yıl ocak ayında söz konusu kalemlerden yaptığı ithalat 1 milyar 194 milyon, şubat ayında ise 1 milyar 148 milyon dolar olmuştu.
Ocak-mart dönemindeki ithalatın 2 milyar 163 milyon dolarlık kısmını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 29.1 oranında artan ham petrol ve işlenmiş petrol ürünü, 1 milyar 658 milyon dolarlık kısmını da yüzde 38.5 büyüyen doğalgaz ve LPG ithalatı oluşturdu.
Geçen yılın aynı döneminde 2 milyar 874 milyon dolar olan petrol ve ürünleriyle gaz ithalatı, bu yıl yüksek fiyatlar nedeniyle 1 milyar dolara yakın büyüdü.
Yıl sonunda 4 milyar dolar
Aynı eğilimin yıl sonuna kadar yükselmesi geçen yılın tümünde 13.1 milyar dolar olan ürünlerin ithalatı için ödenen parayı bu yıl 17 milyar doların üzerine çıkaracak. Başka bir ifadeyle Türkiye petrol ve gaz ihracatçısı ülkelere bu yıl fazladan 4 milyar dolarlık ödeme yapacak. 4 milyar dolar Türkiye'nin geçen yıl 300 milyar dolar olan milli gelirinin yüzde 1.3'ünü oluşturuyor. Bu Türkiye'nin bu yılki büyümenin yüksek ham petrol fiyatları nedeniyle yüzde 1.3 daha düşük gerçekleşeceği anlamına geliyor.