'Petrolün etkisi 1.56 puan'

Merkez Bankası, uluslararası ham petrol fiyatlarının doğrudan ve birincil dolaylı etkileriyle temmuz sonu itibarıyla yıllık enflasyonu 1.56 puan yukarı çektiğini hesapladı.

ANKARA - Merkez Bankası, uluslararası ham petrol fiyatlarının doğrudan ve birincil dolaylı etkileriyle temmuz sonu itibarıyla yıllık enflasyonu 1.56 puan yukarı çektiğini hesapladı.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti imzalı para Politikası Raporu'nda petrol fiyatlarının üretici fiyatları endeksi (ÜFE) üzerinde daha belirgin etkisi olduğu belirtilerek bunun nedeninin de akaryakıt fiyatında en büyük payın vergilere ait olmasından kaynaklandığı belirtildi. Aynı incelemede, ÖTV ve KDV'nin akaryakıt pompa fiyatı içindeki payının yüzde 65-70'e ulaştığı belirtildi. Raporda petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisinin büyük kısmının dolaylı yoldan geldiği de belirtildi.
Yapılan hesaplamalara göre 2004 yılında petrol fiyatının doğrudan ve birincil dolaylı etkilerinin yıllık enflasyona katkısı 0.81 puana kadar yükseldi. Bu yıl temmuz itibarıyla bu etki yıllık enflasyonu 1.56 puan yukarı çekti. Diğer sektörlerdeki maliyetler de hesaba katıldığında petrol fiyatlarının enflasyona olan katkısının önemli miktarda artması bekleniyor.
Raporda, 2004 sonundan beri kamu harcamalarındaki artışın enflasyon düşüşünde kritik önemdeki mali disiplini etkilediği belirtilip şöyle devam edildi: "Ancak, kamu harcamalarının yatırım kaynaklı ve daha çok inşaatta artıyor olması, yıl sonuna doğru yoğunlaşan kamu harcamalarının öne çekilmiş olabileceğine dair sinyal veriyor. Bu bağlamda, hedeflerin aşılmayacağı öngörülüyor."
Önümüzdeki dönemde verimlilik artışının enflasyondaki düşüşe eskisi kadar destek vermeyebileceğini vurgulayan Merkez Bankası, ayrıca kamuda maaş ve ücretlerin enflasyon hedefiyle uyumlu belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.