Petrolün fiyatı 104 doların üzerinde

Petrolün fiyatı 104 doların üzerinde
Petrolün fiyatı 104 doların üzerinde
Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 104 ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 119 doların üzerinde satılıyor

Dün 105,44 dolara kadar çıkarak geçen yıl Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gören ABD ham petrolünün varil fiyatı Mart ayı teslimi Avrupa 'daki işlemlerde bugün 104 doların üzerinde işlem görüyor.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Mart ayı teslimi New York'ta geçen hafta Cuma günü kapanışa göre 1,33 dolar artarak 104,57 dolar oldu.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Mart ayı teslimi geçen hafta Cuma günü 93 sent yükselişle haftayı 103,24 dolardan kapatmıştı.

ABD'de dün piyasalar "Başkanlık Günü" nedeniyle kapalıydı. Londra Brent tipi ham petrolün Nisan ayı teslimi varil fiyatı ise 23 sent azalışla 119,82 dolar oldu.

Piyasa uzmanları Yunanistan'a ikinci kurtarma paketi anlaşmasının piyasalarda zaten fiyatlandığını, bu nedenle ham petrolün varil fiyatının bugün 9 ayın en yüksek seviyelerinden gerilediğine dikkati çektiler.

Bu ay başında ABD ham petrolünün varil fiyatı 96 dolar seviyesinde seyrederken, son zamanlarda 100 doların üzerinde işlem görmesinde ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri vermesinin yanı sıra İran'ın, İngiltere ve Fransa'dan sonra diğer Avrupa ülkelerine petrol satışını durdurabileceği açıklaması da etkili oluyor. (cnntürk)

bigPara.com