Petrolün sorumlusu ABD

Almanya, petrol fiyatlarının yüksekliğinden dolayı ABD'ye ve korunaklı fonlar olan 'hedge' fonlara çattı. Ekonomi Bakanı Wolfgang Clement, Almanya radyosuna verdiği demeçte...

BERLİN - Almanya, petrol fiyatlarının yüksekliğinden dolayı ABD'ye ve korunaklı fonlar olan 'hedge' fonlara çattı. Ekonomi Bakanı Wolfgang Clement, Almanya radyosuna verdiği demeçte, fiyatların yüksekliğinde rafineri kapasitesini uzun zamandır genişletmeyen ABD'nin kısmen sorumlu olduğunu söyledi. Fiyatlardaki yükselişten petrol şirketlerinin değil, ABD yönetiminin sorumlu olduğunu savunan Alman Bakan, ABD hükümetinin petrol işleme kapasitesini artırmak yönünde harekete geçmesini umduğunu belirtti.
'Katrina ithalatı artırır'
ABD'nin petrol üretim ve arıtım tesislerini vuran Katrina kasırgasının durumu daha da kötüleştirdiğini kaydeden Wolfgang Clement, kendi tesisleri hasar gören ABD'nin Avrupa'dan daha fazla petrol almaya yöneleceğini bunun da fiyatlar üzerinde baskıyı artıracağını ifade etti.
Bakan Clement, yüksek fiyatlardan dolayı 'hedge' fonları da suçladı. Hedge fonların yaptığı spekülasyonların da fiyat artışlarında etkili olduğuna inandığını söyleyen Clement, 70 dolara ulaşan petrolün varil fiyatında, hedge fonların spekülasyonlarının payının 18 dolara ulaştığı tahmininde bulundu. Clement, hedge fonların spekülasyonlarının uluslararası gözetime tabi tutulması çağrısında bulundu.
'Korunaklı' fonlar da denebilecek olan 'hedge' fon terimi, zengin yatırımcıların toplamı yüz milyarlarca dolara ulaşan paralarını normalin üstü kârlarla nemalandırmak amacıyla küresel alanda piyasadan piyasaya hızla dolaştıran yatırım şirketlerini adlandırmak için kullanılıyor.
En ünlüsü Soros
En ünlü örneğini 'para sihirbazı' denen ünlü yatırımcı George Soros'un şirketinin oluşturduğu hedge fonlar, sıradan şirketler için izin verilmeyen birçok parasal işlemi yapmalarına izin veren özel ve gevşek bir mevzuata tabi olmaları sayesinde, ülkeler, piyasalar ve sektörler arasında hızla dolaşan muazzam miktarlarda 'sıcak para' hareketlerine hükmediyor. Yüksek kâr olanağı gördüğü alanlara hızla girip, kâr oranları düşerken hızla geri çekilen bu fonlar, pek çok ekonomist tarafından küresel ekonomideki en büyük risk ve kriz etmeni.