Peugeot: Biz de Türk markasıyız

Peugeot: Biz de Türk markasıyız
Peugeot: Biz de Türk markasıyız

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Bergeretti PSA Grubu nun Türkiye de yılda 90 bin araç ürettirdiğini söyledi.

Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

İSTANBUL - Peugeot ve Citroen markalarının üreticisi Fransız PSA Grubu’nun fason imalatçılarla Türkiye ’de yaptırdığı üretim, fabrikası olan birçok markayı solladı. PSA geçen yıl Tofaş ve Karsan’a toplam 90 bin hafif ticari araç araç ürettirdi. PSA Grubu bu rakamla 12 bin otomobil üreten Honda ile yaklaşık 90 bin adet üretim yapan Toyota ve Hyundai’yle başa baş konuma geldi. PSA’nın bu üretiminin 70 bin adedini Peugeot Bipper ve Citroen Nemo’yla Tofaş, 20 bin adedini de Peugeot Partner ile Citroen Berlingo ile Karsan yaptı. 90 bin adedin yüzde 65’lik kısmı Peugeut markasıyla, kalanı da Citroen markasıyla yurtiçi ve dışında satıldı. Ayrıca grup Türkiye’den 90 milyon euroluk yan sanayi alımı yaptı.
Peugeot Türkiye Genel Müdürlüğü’ne atanan Marc Bergeretti Kartalkaya’da yaptığı değerlendirme toplantısında PSA Grubu’nun Türkiye’de 30 yıldır üretim yaptırdığını belirterek kendilerinin de yerli bir marka olduğunu söyledi. 

41 bin araç satacak
Peugeot’nun Türkiye yerine İspanya’da üretimine karar verdiği B sınıfı sedan otomobilin yıl sonunda piyasaya sunulacağını belirten Bergeretti aracın dünya lansmanının Türkiye’de yapılması için merkezle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Yeni model ile B segmentinde sahip oldukları tarihi pazar payına tekrar ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Bergeretti 2012’de Türkiye otomobil pazarında yüzde 5 ile 13 arası bir daralma öngördüklerini belirtti. Bergeretti,”Toplam pazarı 750 bin ile 825 bin adet arasında öngörüyoruz. Peugeot olarak 2012 hedefimiz pazar payını 1 puan arttırmak ve yüzde 5’e ulaşmak. Yani 37.5 bin ile 41.2 bin adet arasında araç satacağız” dedi.

bigPara.com