Pfizer ile Allergan birleşiyor: Bu nikah dünyanın en büyük ilaç devini doğurdu

Pfizer ile Allergan birleşiyor: Bu nikah dünyanın en büyük ilaç devini doğurdu
Pfizer ile Allergan birleşiyor: Bu nikah dünyanın en büyük ilaç devini doğurdu
Amerikalı ilaç devi Pfizer ile İrlandalı Allergan, yaklaşık 160 milyar dolarlık birleşmeyle, dünyanın en büyük ilaç şirketi olmak için harekete geçti


RADİKAL - Amerikalı ilaç devi Pfizer ile İrlandalı Allergan, yaklaşık 160 milyar dolarlık birleşmeyle dünyanın en büyük ilaç şirketini oluşturacak.

New York merkezli Pfizer ve Dublin merkezli Allergan'dan yapılan ortak açıklamaya göre, iki şirket yaklaşık 160 milyar dolarlık anlaşmayla birleşme kararı aldı.

Pfizer ve Allergan hisselerinin tek çatı altında toplamasıyla gerçekleşecek birleşme, dünyanın en büyük ilaç şirketini meydana getirecek. Anlaşmaya göre, her bir Allergan hisse senedi, 11,3 Pfizer hissesiyle takas edilecek ve Pfizer hissedarları yeni şirketin hisselerinin yüzde 56'sına sahip olacak.

VERGİ MERKEZİ DUBLIN'E TAŞINACAK

Gelecek yılın sonuna kadar tamamlanması beklenen birleşme, ayrıca ABD'nin en büyük ilaç üreticisi Pfizer'ın vergi merkezinin Dublin'e taşınmasını öngörüyor. Ancak, Pfizer'ın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Ian Read, yeni şirketin de Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olacak. Söz konusu yönetim kurulunda, Pfizer'dan 7 ve Allergan'dan 4 kişi yer alacak.

Bazı pazar analistleri, yeni şirketin merkezinin Dublin olarak belirlenmesinin nedenlerinden birinin daha az vergi ödemek olabileceğini ifade ediyor. Şirketlerin ABD'de ödediği vergi oranı yüzde 40, İrlanda'da yüzde 12,5 civarında bulunuyor.

Bu arada, Pfizer'ın hisseleri birleşme kararının açıklanmasının ardından yüzde 2,3 değer kaybederek, 31,42 dolara gerilerken, Allergan yüzde 2.2 azalarak 305,30 dolara düştü.
AA

bigPara.com