P&G'den Gillette'e 57 milyar dolar

ABD'li gündelik kullanım malzemeleri üreticisi Procter&Gamble (P&G), dünyanın en önemli tıraş bıçağı, tıraş malzemesi ve pil üreticilerinden Gilette'i 57 milyar dolara satın alıyor.

İSTANBUL - ABD'li gündelik kullanım malzemeleri üreticisi Procter&Gamble (P&G), dünyanın en önemli tıraş bıçağı, tıraş malzemesi ve pil üreticilerinden Gilette'i 57 milyar dolara satın alıyor. Gilette ortaklarına para yerine 57 milyar dolarlık P&G hisse senedi verileceği belirtildi.
New York Times gazetesinde yer alan habere göre Gillete ile birleşme sonucu P&G dünyanın en büyük hızlı tüketim malı üreticisi Unilever'i hem ciro, hem de piyasa değeri olarak geride bırakıp ilk sıraya yerleşecek. Birleşme sonrası yeni şirketin yıllık cirosunun 60 milyar doları aşacağı, çalışan sayısının da 140 bine ulaşacağı vurgulanıyor. Analistler birleşmeyle üç yıllık sürede 1.1-1.2 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağı ve bunun için alınacak önlemler arasında da 6 bin kişinin işten çıkarılmasının bulunduğu ifade ediliyor.
Yeni şirketin en tanınmış ürünleri P&G'nin Tide marka çamaşır deterjanı, Pampers marka çocuk bezi ve Crest markalı diş macunu ile Gillette'nin aynı marka tıraş bıçağı olacak. Birleşme sonucu şirketin iş ortaklarına karşı pazarlık gücü de artacak. Bunların başında ise son yıllarda P&G'yi kâr marjı ve fiyatları aşağı çekmesi için sıkıştıran Amerikalı Wall Mart, Alman Aldi gibi süpermarket zincirleri geliyor.
Teklif Gilette'ten
Analistler şirketin reklam için medya şirketleriyle pazarlıkta daha güçlü olacağını ve harcamaları azaltacağını ifade ediyor. Edinilen bilgilere göre yalnızca P&G geçen yıl 5.5 milyar dolarlık reklam harcaması yaptı.
İki şirket bundan beş yıl önce de birleşme görüşmesi yapmıştı. O dönemde satışları düşen P&G'nin bu yöndeki bir girişimi uzun görüşmelerin ardından Gillette tarafından geri çevrilmişti. Bu kez teklif 2004'ün kasım ayında Gillete cephesinden geldi. Yönetim Kurulu Başkanı James Kitts'in önayak olduğu görüşmeler kısa sayılabilecek bir sürede sonuçlandı. Kitts, yeni şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı olacak. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını P&G Ceosu A.G. Lafley yapacak. Ancak birleşmenin, gerçekleşebilmesi için devlet tarafından onaylanması gerekiyor. Yeni şirketin Old Spice ve Right Guard marka deodorantları ile Crest ve Oral-B markalı diş macunlarıyla tekel duruma gelme olasılığı mevcut. Bu durumda bazı markaların satılması gerekebilecek. Gillette'in en büyük ortağı olan Amerika'nın en önemli borsa yatırımcılarından Warren Buffet, yeni şirkette hisse oranını koruyacağını açıkladı.