Piketty, Fransa'nın verdiği 'onuru' reddetti!

Piketty, Fransa'nın verdiği 'onuru' reddetti!
Piketty, Fransa'nın verdiği 'onuru' reddetti!
21. Yüzyılda Kapital'in yazarı Fransız iktisatçı Thomas Piketty, Fransa'nın en yüksek nişanı olan Legion d'Honneur'u reddetti. Piketty, "Devletin görevi kimin onurlu olduğunu belirlemek değil" dedi.

RADİKAL - Yazdığı 21. Yüzyılda Kapital kitabı ile büyük ses getiren Fransız iktisatçı Thomas Piketty, Fransa 'nın en üst düzey ödülü sayılan Legion d'Honneur'u reddetti. Piketty "Devletin görevi kimin onurlu olduğunu belirlemek değil" dedi.

Piketty ödülü reddetmesinin gerekçesini ise AFP ajansına açıkladı. Piketty açıklamasında, "Bu ödülü reddettim çünkü kimin onurlu olduğunu belirleme yetkisinin devlette olmadığını düşünüyorum. Fransız devleti Fransa ve Avrupa 'daki büyümeye odaklanırsa daha iyi olur" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından verilen ödüle bu sene Thomas Piketty ile birlikte, 2014 Nobel Ekonomi ödülünü kazanan Jean Tirole ile Nobel Edebiyat ödülünü alan Patrick Modiano layık görülmüştü.

Bir zamanlar Fransız Sosyalist Parti 'ye yakınlığı ile bilinen Piketty son dönemde Hollande'a sert eleştiriler getirmişti.

Django'dan Pamuk'a, Titanik'ten Dr. House'a... Kapital'i okumak için 9 sebep

Piketty'nin 21. Yüzyıl'da Kapital kitabı Amazon listelerinde halen üst sıraları zorluyor. Ekonomist Paul Krugman Piketty için çığır açıcı bir ekonomist yakıştırmasını yapmıştı.

Kapital'in yazarı Piketty'ye Kuran-ı Kerim verdiler

bigPara.com