Piliç evde toparlandı, ama dışarıda tüketilmiyor

Doğubeyazıt'ta ocak ayında görülen kuş gribi vakalarının ardından zor günler geçiren beyaz et sektörünün, toparlanma döneminde olduğunu ama şirket bilançolarının ilk altı ayda zarar yazacağını söyleyen Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, "Bilinçlendirme kampanyalarının da etkisiyle markalı ürünlerin pazardaki etkinliği arttı.

İSTANBUL - Doğubeyazıt'ta ocak ayında görülen kuş gribi vakalarının ardından zor günler geçiren beyaz et sektörünün, toparlanma döneminde olduğunu ama şirket bilançolarının ilk altı ayda zarar yazacağını söyleyen Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, "Bilinçlendirme kampanyalarının da etkisiyle markalı ürünlerin pazardaki etkinliği arttı. Bu sayede ev tüketiminde eski seviyelere gelindi ama ev dışı tüketiminde aynı gelişme yaşanmadı" dedi.
Doğubeyazıt'taki vakalardan önce günde 200 bin adet seviyesindeki siparişlerin bir anda 10 bin adede kadar düştüğünü ama şimdilerde eski seviyelere dönüldüğünü anlatan Görener, ancak fiyatların geçen yıla göre yüzde 20 geride olduğuna dikkat çekti. Görener, devletin de kriz döneminde vereceğini açıkladığı destekleri de soya ürünlerinin gümrüğünü yüzde 3'ten 13'e çıkararak sektörden çıkardığını aktardı. Kuş gribi nedeniyle zor günler atlatan sektör, bilinçlendirme ve eğitim kampanyalarına da hız verdi. Banvit, bu amaçla kırsal alanda çocuk ve köylüleri, kentsel alanlarda ise kadınları konuyla ilgili eğitmeye başladı. Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve İzmir'i kapsayan kampanya çerçevesinde 65 ilçe ve 67 köyde 72 bin kişiyi eğiten Banvit, eğitimlerin ikinci ayağını ise eylül ayında başlatacak. Yaklaşık 150 bin dolara gerçekleştirilen eğitim kampanyasında kahvehaneler, halk eğitim merkezleri ve okulları kullanan Banvit, özellikle hayvanlarla yoğun temas eden çocukları eğitmeyi hedefliyor. Şirket, özellikle sulak alanların çevresinde bulunan salma kanatlı hayvanların da kontrol altına alınması için AB'ye sunulmak üzere Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü'yle bir proje de hazırlıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de Türkiye'de artık Avrupa standartlarında beyaz et üretimi yapıldığını açıkladı.
Türkler kanadı keşfetti fiyatlar arttı
Bu arada Türklerin mangal keyfi tavuk kanadının fiyatını artırdı. Piyasada şu anda piliç etinin fiyatı 2-2.2 YTL, but fiyatı 3-4 YTL düzeyinde iken kanat fiyatıysa 8 YTL'ye kadar çıktı. Görener, "Türkiye, kanatın en çok tüketildiği beş pazardan biri haline geldi. Kanat fiyatı da piliç etini aştı" diye konuştu.