'Pilotlar havada transfer oluyor'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de son üç yılda iç hatlarda yüzde 140, dış hatlarda yüzde 35 artış olduğunu belirterek, 5 milyon kişinin ilk kez uçağa bindiğini söyledi.

TRABZON - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de son üç yılda iç hatlarda yüzde 140, dış hatlarda yüzde 35 artış olduğunu belirterek, 5 milyon kişinin ilk kez uçağa bindiğini söyledi. Ermit Mühendislik İnşaat ve San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılacak olan Trabzon Havalimanı yeni iç hatlar terminal binası ve otopark inşaatının temeli, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle atıldı.
Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yolcu sayısındaki artışa değindi. Yıldırım, "Dünyada uçak firmalarının yolcu sayısında artış yüzde 3 olurken, ülkemizde son 3 yılda iç hatlarda yüzde 140, dış hatlarda ise yüzde 35 artış oldu" dedi. Bakan Yıldırım şöyle devam etti:
"Ülkemizdeki 70 sivil ve askeri havaalanının ancak yüzde 20'si kullanılıyor. Diğerleri atıl olarak bekletiliyor. Bunların atıl olarak bekletilmesi kabul edilemez bir durumdu. Bu nedenle THY'nin dışında özel havayollarının sefer yapmasının önündeki engelleri kaldırdık. Artık havaalanlarımızın birçoğu kullanımda. Önceleri pilotlarımıza iş bulamazken, şimdi ise pilotlarımız havada transfer edilir hale geldi. Firmalar birbirinden eleman ayartmak için yarış ediyor. Havaalanlarının yapılması ile birlikte binlerce insanımıza da iş imkânı sağlandı."