Pimaş ve Toshiba Rusya'dan çekiliyor

Pimaş ve Toshiba Rusya'dan çekiliyor
Pimaş ve Toshiba Rusya'dan çekiliyor
Japon Toshiba, Rus rublesindeki oynaklık nedeniyle Rusya'daki televizyon ve mutfak aletleri satışlarını durdurdu. Türk şirketi Pimaş ise 'zarar' gerekçesiyle Rusya'dan çekildiğini açıkladı.

RADİKAL - Japon teknoloji devi Toshiba, Rus televizyon ve mutfak aleti pazarlarından çekildiğini bildirdi. Türk plastik inşaat malzemeleri üreticisi Pimaş da zarar ettiğini söylediği Rus pazarından çekildiğini açıkladı.

Rus gazetesi Kommersant'a konuşan Toshiba Rusya'nın Genel Müdürü Hiroaki Tezuka, Rus rublesindeki aşırı dalgalanma nedeniyle Rusya'daki televizyon ve mutfak aletleri satışlarını durduklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Toshiba'nın Rusya'da bundan sonra Russian Mail, Sberbank ve Power Machines şirketleriyle yürüttükleri bazı projelerde faaliyetlerini yürüteceğini belirten Hiroaki, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Rusya'daki tüm televizyon ve mutfak aleti satışlarını tamamladıklarını bildirdi. 

Toshiba, Rusya televizyon sektöründe yüzde 10'luk paya sahipti.

PİMAŞ RUSYA'DAN ÇIKIYOR

Pimaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada sürekli zarar ettiği için Rusya'daki şirketini kapatacağını duyurdu.

Şirket, KAP’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Rusya Federasyonu’nun Rostov şehrinde kurulu Limited Liability Company ENWIN RUS şirketinin sürekli zarar etmesi ve zarar etme eğiliminin devam edeceği öngörüsü ile 14 Aralık 2015 tarihi itibariyle üretim faaliyetlerinin ve 20 Aralık 2015 tarihi itibariyle satış faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermiştir.

Kamuya açıklanan son bilançomuzda Enwin Rus’un aktif toplamı, konsolide bilançomuzun aktif toplamının yüzde 12’si civarındadır. Yine Kamuya açıklanan son gelir tablomuzda Enwin Rus’un satış tutarı, konsolide gelir tablomuzda yer alan satış tutarının yüzde 15’i civarındadır. Gelişmeler oldukça, gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

bigPara.com