Pınar'ın 'temiz' raporuna bakanlıktan ret geldi

Pınar'ın 'temiz' raporuna bakanlıktan ret geldi
Pınar'ın 'temiz' raporuna bakanlıktan ret geldi
Tarım Bakanlığı ile Pınar Et tartışması sürüyor. Pınar'ın 'temiz' çıkan laboratuvar sonuçlarına bakanlığın 'Sonuçlar doğru' itirazı geldi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Tarım Bakanlığı’nın denetim sonuçlarında sıkıntı olan firma listesine Pınar’ı da almasıyla başlayan tartışma sertleşerek sürüyor. Pınar Et’in sonuçlarının ‘haksız ve yanlış’ olduğunu belirten açıklamasına, bakanlık “Sonuçlarımız doğru” diyerek yanıt verdi. Radikal’e bilgi veren bakanlık yetkilileri de, “Biz bulaşıklığa dikkat ediyoruz, söz konusu sonuçlar bu dikkate rağmen alınan sonuçlardır” diye konuştu. Sektör temsilcileri ise Avrupa ’da 570 tür karışık et ürünü bulunduğunu belirtirken, tüm salam ve sucuk satışlarının düştüğünü ve firmalarda “Bize sıra ne zaman gelecek” kaygısının oluştuğunu belirtiyor. 

Pınar’a yanıt verdiler
Bakanlık açıklamasında Pınar’a ait yüzde 100 dana eti ibareli uzun soyulmuş sosiste kanatlı eti bulunduğu hatırlatılarak “Pınar’ın açıklamasında, bakanlığımıza bağlı İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne ait rapora yer verilerek, üründe sorun olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından verilen rapor, sadece firmanın getirdiği ürünün içeriği hakkında bilgi verip, piyasada satılan ürünleri temsil etmemektedir. Resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan söz konusu rapor, bakanlığımız tarafından muayene ve kontrol amaçlı olarak alınan numunelerin analiz sonucuyla karşılaştırılamaz” denildi.
Sosis ve sucuk satışlarının bıçak gibi düştüğünü vurgulayan sektör temsilcileri ise “Avrupa’da 570 tür karışık et ürünü satılıyor. Avrupa’da sağlıklı bulunan bir uygulama bizde niye yasaklanmaya çalışılıyor” görüşünü dile getiriyor. Bakanlığın ürünlerde bulunan kanatlı et yüzdesini açıklamadığını ve tespit edemediğini belirten yetkililer “Aynı üretim bandı kullanıldığı için bulaşıklık söz konusu olabilir. Sınırlı da olsa karışabilir” ifadelerini kullanıyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İzmir

  ,

  Avrupa

  ,

  Tarım

  ,

  denetim

  ,

  sektör

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  ,

  rapor

  ,

  firma