Piyasada evet hayır bilmecesi

Avrupa Birliği'nin geleceğini olduğu kadar Türkiye'nin AB ile 3 Ekim'de başlayacak müzakere sürecini de etkileyecek olan Fransa'daki anayasa referandumundan çıkacak sonuç piyasalar tarafından da merakla bekleniyor.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL- Avrupa Birliği'nin geleceğini olduğu kadar Türkiye'nin AB ile 3 Ekim'de başlayacak müzakere sürecini de etkileyecek olan Fransa'daki anayasa referandumundan çıkacak sonuç piyasalar tarafından da merakla bekleniyor. Referandum'a ilişkin yapılan son anketlerde 'hayır'ların artmasına rağmen 'Evet'lerin çoğunlukta çıkması olasılığını da göz ardı etmeyen ve yüzde 20 kararsız seçmenlere işaret eden uzmanlar, 'Evet' ya da 'Hayır' sonucunun piyasalara etkisini değerlendirdi.
Fransa'daki anayasa oylamasında 'Hayır' çıkma olasılığının zaten büyük ölçüde fiyatlara yansıtıldığını, söyleyen analistler, 'pazar gününü görmek lazım' şerhiyle 'Hayır' çıkarsa 'dolarda 1.4200, faizde yüzde 18.50 zorlanabilir' dedi. Buna karşın referandumdan 'Evet' çıkarsa, piyasalarda 'büyük ralli olur' yorumu yapılıyor. Kurlarda aşağı yönlü hareket, faizde yüzde 16.5 olası görünüyor.
'Borsa 23.700'e iner'
Borsada ise, bundan sonrası için 'temkinli iyimserlik' hâkim. Uzmanlara göre referandum sonucu ne çıkarsa çıksın tepki sınırlı kalacak. 'Hayır'ların yüksek çıkması halinde ilk aşamada endeksin 23 bin 900-23 bin 700'e çekilebileceği, 'Evet'ler çoğunlukta ise endeksin 25 bin 500-26 bin 200'ü görebileceği tahmin ediliyor.
Analistlere göre referandum sonucu ne olursa olsun piyasalarda, yaz aylarında IMF ve AB kaynaklı gerilimin sonuçları etkisini sürdürecek. Kısa vadede iyimser beklentiler de yok değil. Mayıs ayı enflasyonu ve IMF'yle stand-by gereği yapılan yasal düzenlemelerde alınan her mesafenin piyasalara moral vereceği ifade ediliyor. Enflasyonun andından Merkez Bankası'ndan yeni bir faiz indirimi de ihtimaller arasında sayılıyor.