Piyasada Merkez coşkusu

Merkez Bankası'nın dün sürpriz biçimde kısa vadeli faizlerde indirime gitmesi piyasalara moral oldu. Faiz indirimi ile bankaların fonlama maliyetlerinin gerilemesi yüzünden 5 Temmuz 2006 vadeli tahvilin faizi 0.7 puan düşüşle yüzde 20.1'e geriledi.

İSTANBUL - Merkez Bankası'nın dün sürpriz biçimde kısa vadeli faizlerde indirime gitmesi piyasalara moral oldu. Faiz indirimi ile bankaların fonlama maliyetlerinin gerilemesi yüzünden 5 Temmuz 2006 vadeli tahvilin faizi 0.7 puan düşüşle yüzde 20.1'e geriledi. İndirim kararının ardından artan satışlara karşın 1.3800'in altına inmeyen dolar ise günü mevcut seviyesi olan 1.3850 YTL'den kapattı. Avro ise paritenin desteğiyle 0.5 YKr çıkışla 1.8200 YTL'ye ulaştı. Pozitif hava İMKB'yi de yeni zirve seviyesine taşıdı. Borsa günü 505 puan artışla 26.110'dan tamamladı.
YKB'nin satış süreci ve Türk Telekom özelleştirmesine büyük grupların hazırlıklarını yoğunlaştırmasının ardından dün bu kez Merkez Bankası'ndan da bir faiz indirimi kararı çıkması yükseliş trendindeki borsada çıkışı kuvvetlendirdi. Gün boyunca alıcılı bir seyir izleyen borsa yeni tarihi zirvesine ulaştı. Dün yine yabancı sermayeli bir aracı kurumun yoğun alımları dikkat çekti.
Ufukta 30.000 görünüyor
Yabancıların hisse senedi pazarının yüzde 54.62'sini elinde tuttuğunu belirten bir yetkili "Tüm dünya borsaları düşerken, İMKB'deki çıkış insanı biraz şüpheci yapıyor. Ancak yerli ve yabancı büyük oyuncuların yüklü portföyleri ile IMF, özelleştirme süreçleri göz önüne alındığında bu çıkış biraz daha sürecek gibi duruyor" dedi. Teknik olarak borsanın 26.200-27.000 direncinin ardından 30.000 gündeme gelebilecek. Ancak borsacılar, zaman zaman artan satışlarla düzeltme yaşanabileceğini belirtiyor.
'Yabancı işlemi yok'
Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi mevcut bonolara ve dün ihalede satılan kâğıda talebi artırdı. Bankanın bir puanlık faiz indirimi Hazine bonolarını gecelik faizle fonlayan bankaların maliyetini yüzde 19.72'den yüzde 18.5'e düşürdü. Faiz indirimi ile mevcut bonolara ve dün satılan değişken vadeli tahvillere prim imkânı yaratıldığını söyleyen bir bankacı, "Bu da Türk bankalarının döviz satıp bono alımını teşvik etti. Ancak yabancılardan hiç bono alımı görmedik. Kısa vadede ABD faiz artırımını bekleyen yabancıların bono alması beklenmiyor. Gerek yabancı girişi olmaması gerekse TL sıkışıklığı yüzünden kısa vadede bono faizlerinin yüzde 20'nin altına inmesi zor görünüyor" dedi. Dün faiz indiriminin etkisiyle hafif düşüş yaşanan döviz piyasasında ise gözler bugün açıklanacak olan ABD dış ticaret verisi ve hafta içindeki ekonomik verilere çevrilmiş durumda. Kısa vadede döviz piyasasının pariteyi takip etmesi bekleniyor.