Piyasada 'yabancı' bahar

Piyasalarda bir süredir hâkim olan bahar havası dün de sürdü. Borsa, haftaya yine bir rekorla başladı. 28 bin puan direncini yukarı kıran İMKB Endeksi, 28 bin 201 puanla günü tamamladı ve yüzde 1.4 artış kaydetti.

İSTANBUL - Piyasalarda bir süredir hâkim olan bahar havası dün de sürdü. Borsa, haftaya yine bir rekorla başladı. 28 bin puan direncini yukarı kıran İMKB Endeksi, 28 bin 201 puanla günü tamamladı ve yüzde 1.4 artış kaydetti. Beklentilerin aksine kötü hava koşullarından etkilenmemiş görünen borsada işlem hacmi de 1.4 trilyon YTL oldu. Yoğun yabancı girişlerinin sürdüğü bono/tahvil piyasasında bileşik faizler, valörlü işlemlerde yüzde 17.66'ya geriledi. Yurtdışı piyasalarda avro karşısında 1.2828 düzeyine kadar değerlenen doların, TL karşısındaki hareketi sınırlı kaldı; serbest piyasada 1.3150 YTL'den kapanan dolar, cumartesi günkü seviyesini korudu.
Önemli direnç seviyesi sayılan 28 bin 300'ü de seans içinde yukarı kıran borsada, dün Asya'dan gelen sıcak etkiler vardı. Asya borsaları hızla yükselirken, Güney Kore'de hisseler son 5 yılın en yüksek seviyesini gördü, Avustralya ise rekor kırdı.
Uluslararası piyasalardaki yükseliş hareketinin İMKB'yi de olumlu etkilediğini söyleyen uzmanlar, gelişmekte olan piyasalara para girişinden İMKB'nin de pay aldığını söylüyorlar.
Dolar dışarıda yükseldi
Uluslararası piyasalarda güçlenen dolar, avro karşısında son üç ayın en yüksek düzeyine çıktı. Avro karşısında 1.2828 düzeyini gören doların hareketinde, G-7 toplantısından çıkan karar ve FED Başkanı Greenspan'in açıklamaları etkili oldu. ABD Merkez Bankası Başkanı Greenspan, cuma günkü açıklamasında 'piyasa kuvvetleri ve ABD bütçe disiplininin, rekor seviyedeki cari açığın azaltılmasına yardım edebileceği' yönünde değerlendirme yapmıştı. Yurtdışı piyasalarda güçlenen doların TL karşısındaki hareketi ise, yabancı girişlerinin sürmesi nedeniyle dar bantta kaldı. Dolar lehine gevşeyen avro/dolar paritesinin etkisinin, yabancı yatırımcıların dolar bozdurup TL enstrümanlarına yatırım yapmayı sürdürmesi nedeniyle çok da belirgin olmadığını söyleyen bir bankacı, dolar karşısında TL'nin güçlenmesi nedeniyle Merkez Bankası'nın müdahalesini mümkün görüyor.
Fon girişi sürüyor
Yabancı fonların TL enstrümanlara yoğun ilgisi, faizleri, yüzde 17.60'a kadar indirdi. Gösterge kâğıdı 9 Ağustos 2006 vadeli tahvil, 0.21 puan düşüşle yüzde 17.89'dan işlem gördü. Fonlama maliyetinin altındaki faizlerin seyriyle ilgili bir bankacı, kısa vadeli faizlerde düşüş bekleyen piyasanın 1 puanlık indirimi neredeyse şimdiden yaptığını söyledi. Merkez Bankası'nın, bugünkü Para Politikası Kurulu'nda yeni bir faiz kararı alabileceği düşünülüyor. Merkez Bankası'nın piyasadan gelen baskıya yanıtı ancak çarşamba günü öğrenilebilecek. Hazine, bugün 91 günlük referans bono ihalesinin yanı sıra 595 günlük tahvil ihalesi yapacak. Hazine ihalesine ilginin yüksek olması bekleniyor.
Bu arada Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, avro cinsinden 12 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek için Deutsche Bank ve UBS'ye 'ortak lider bankalar' olarak yetki verildiği belirtildi.