Piyasada 'yabancı' rüzgârı

Hükümet ve IMF arasında yaşanan 'teşvik' tartışmasıyla keyfi kaçan piyasalar, yeniden toparlanma sürecine girdi. Borsa, 443 puan yükselişle günü 27 bin 354 puandan tamamlandı.

İSTANBUL - Hükümet ve IMF arasında yaşanan 'teşvik' tartışmasıyla keyfi kaçan piyasalar, yeniden toparlanma sürecine girdi. Borsa, 443 puan yükselişle günü 27 bin 354 puandan tamamlandı. Yoğun yabancı satışları ve paritenin etkisiyle dolar, YTL karşısında 0.6 YKr değer kaybetti. Faizler ise kesintiye uğrayan yabancı talebinin yeniden canlanmasıyla 0.6 puan düştü. 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi yüzde 17.5'e geriledi.
Hükümetin 'teşvik' ısrarı ve stand-by anlaşmasında imzanın gecikmesiyle tırmanan gerilimi aşmış görünen piyasalarda, hava olumluya döndü. IMF'nin önkoşulları arasında sayılan reform yasalarının önümüzdeki hafta Meclis'e gelecek olması, borsada yeni alımları tetikledi. Hafta boyunca düşüş trendinde olan borsa, dün para girişiyle soluk aldı. 26 bin 400 seviyesinden gelen tepki alımlarıyla yükselen borsada, yabancıların başını çektiği yeni para girişine dikkat çeken bir borsacı, 27 bin 500 direncinin aşılması halinde 28 binin yeniden test edilebileceğini söyledi.
Yabancı döviz sattı
Uluslararası piyasalarda avro karşısında güç kaybeden dolar, YTL karşısında 1.2980'e geriledi. Doların düşüşünde, parite hareketi ve yabancı satışları etkili oldu. Bir bankacıya göre yabancı bankaların, yurtdışı piyasalarda 3 milyar dolara yaklaşan YTL cinsi tahvil ihraçları, döviz arzındaki artışta etkili oldu. Geçen salı günü 1.3000 YTL'nin altına çekilen dolara Merkez Bankası müdahalesi beklenmiş ancak, ağırlıklı olarak parite kaynaklı harekete Merkez Bankası, tepki vermemişti. Dün de piyasada '1.2950 YTL seviyesine müdahale gelebilir' beklentisi boşa çıktı.
Bono/tahvil piyasasında da dün yabancı talebi etkili oldu. Önceki gün başlayan ufak çaplı alımların dün daha belirgin olduğunu söyleyen bir bankacı, dünkü düşüşün yabancı alımlarıyla hızlandığını anlattı. Piyasada yaşanan likidite sıkışıklığı, faizlerin yükselmesini kolaylaştırmıştı. Büyük bir kamu bankasına yapılan yüklü ödemeyle sağlanan para girişi, dün likiditeyi rahatlattı. 27 Eylül 2006 vadeli gösterge kâğıdında faiz, yüzde 17.5'e kadar düştü.