Piyasadan enflasyon tepkisi

Tahminlerden yüksek çıkan enflasyon verileri mali piyasalarda sınırlı da olsa tepkiye neden oldu. Güne satışlarla başlayan İMKB kapanışta 396 puan kayıpla 44 bin 251 puana geriledi.

İSTANBUL - Tahminlerden yüksek çıkan enflasyon verileri mali piyasalarda sınırlı da olsa tepkiye neden oldu. Güne satışlarla başlayan İMKB kapanışta 396 puan kayıpla 44 bin 251 puana geriledi. Sabah yüzde 14.21'e kadar yükselen 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi ise günü 0.36 puanlık çıkışla yüzde 14.13'den tamamladı. Uluslararası piyasalara endekslenen döviz piyasasında ise dolar 0.5 YKr çıkışla 1.3270 YTL'ye ulaştı. Nisan ayı enflasyonunun tahminlerin çok üzerinde çıkması yıl sonu enflasyon hedefinin tutmayacağı ve Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ara vereceği beklentisini artırdı. Bu özellikle bono faizleri üzerinde etkili oldu.
Bono faizi yükseldi
Fonlama maliyetinin yüzde 14.17 olduğuna dikkat çeken bir bankacı, "Dün sabah uzun aradan sonra ilk kez bono faizleri yüzde 14.21'le fonlama maliyetinin üzerine çıktı. Piyasa Merkez Bankası'nın bir süre faiz indirmeyeceği beklentisini fiyatlamış oldu" dedi.
Tüm piyasalarda tepkinin sınırlı kaldığına da dikkat çeken bir ekonomist, "Özellikle giyim fiyatlarındaki aşırı sapma ve petrol zamları ile nisan enflasyonu yüksek çıktı. Genele yayılmadığı için dönemsel olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle piyasalar önümüzdeki ayların enflasyonu ve ABD'deki gelişmeleri izlemeyi tercih edecektir" yorumu yaptı.