Piyasalar Avrupa ile uçtu

Türkiye ile AB tam üyelik müzakerelerinin resmen başlaması, dün mali piyasalarca çoşkuyla satın alındı. Sabah ilk işlemlerle birlikte
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni zirvesine yerleşti.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Türkiye ile AB tam üyelik müzakerelerinin resmen başlaması, dün mali piyasalarca çoşkuyla satın alındı. Sabah ilk işlemlerle birlikte
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni zirvesine yerleşti. Yabancıların döviz satıp bono alımı ile başlayan düşüşe yerli oyuncuların da katılımı üzerine Merkez Bankası öğle saatlerinde dövize alım yönünde müdahalede bulundu. Gün boyunca 2,5 milyar dolar civarında alım yaptığı tahmin edilen Merkez Bankası'na rağmen yoğun satışlar yüzünden dövizdeki düşüş engellenemedi.
AB ile beklenen müzakerelerin resmen başladığı ilk günün sonunda İMKB günü 1323 puanlık çıkışla yeni tarihi zirvesi olan 35.624 puandan tamamladı. İkinci rekor ise işlem hacminde yaşandı. İşlem hacmi 2005 yılında gördüğü en yüksek seviye olan 2 milyar 833 milyon YTL'ye ulaştı. Hazine'nin bugün yapacağı ödemeden daha düşük miktarda borçlanması, ihalede oluşan faizin tarihin en düşük seviyesinde gerçekleşmesinin etkisiyle İMKB bono piyasasında faizler de 0,8 puan düşüşle yüzde 14.7'ye indi. Merkez Bankası'nın yoğun müdahalesine rağmen dolar günü 0.1 YKr yükselişle 1.3500'den, avro ise 0.2 YKr düşüşle 1.6110 YTL'den kapattı.
Erdemir coşturdu
Dün piyasada yine en sert tepkiyi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verdi. Gün içinde bir ara 35.809 puana yükselen borsa ikinci seans gelen kâr satışlarının etkisiyle gevşedi. AB ile müzakere sürecinin başlayacağına ilişkin beklentileri son aylarda hızla fiyatlara yansıtan piyasa oyuncularının bu beklentinin gerçekleşmesiyle bir miktar kâr satışına yöneldiği gözlendi. Ancak seansın son dakikalarında başlayan Erdemir
özelleştirme ihalesinde açılış fiyatının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle hızla yükseldi.
Son aylarda yabancıların yüklü hisse alımı yaptığına dikkat çeken bir borsacı kısa süreli kâr realizasyonları sürse bile çıkış trendinin korunacağını belirterek, "Endeksin 35.000 puanın üzerindeki hedefi 36.500'de. Bu seviyenin kısa vadede aşılması zor ama bu sert çıkış hazmedildikten sonra 36.500 direnci denenir" yorumu yaptı.
Aynı yetkili Erdemir özelleştirme ihalesi nedeniyle bugün Erdemir'in önderliğinde hızlı bir açılış yapılacağını ve endeksin 36.000-36.500'ü deneyebileceğini söyledi.
Yabancı dolar sattı
Dün döviz piyasası da hareketli bir gün geçirdi. Sabah Londra kaynaklı gelen satışlar kurların 1.3400'lerin altına indiği seviyelerde Türk kurumlarından gelen alımlarla karşılandı. Ancak satışların sürmesi üzerine öğle saatlerinde 1.3340'a kadar gerileyen dolar kuru Merkez Bankası'nın doğrudan alım yönünde müdahalesini başlattı. Yerli, yabancı hatta kamu bankalarının yoğun satışları yüzünden Merkez Bankası öğleden sonra yaklaşık 2.5 milyar dolarlık alım yapmak zorunda kaldı.
Faizde indirim beklentisi
Merkez Bankası bugüne kadar alım yönündeki müdahalelerini art arda iki gün sürdürmediğine dikkat çeken bir bankacı, "Bu nedenle bugün müdahaleye devam etmesi beklenmiyor. Kısa vadede dövizde satış baskısının süreceğini ve kurların düşük seviyelerini koruyacağını düşünüyorum" dedi.
Bono faizlerindeki düşüş ise sürdü. Piyasa 10 Ekim'de yapılacak olan Para Kurulu toplantısından 0.25- 0.50 puanlık bir faiz indirimi beklentisi içinde. Müzakere sürecinin başlamasının yarattığı olumlu hava ve Merkez Bankası'ndan beklenen faiz indiriminin etkisiyle sabah itibarıyla başlayan faiz düşüşü Hazine'nin öğle saatlerinde açıklanan ihalesinin ardından daha da sertleşti. Hazine bugün 5.75 milyar YTL iç borç ödemesi yapmasına karşın dünkü ihale kanalıyla toplam 4 milyar YTL borçlanması başka deyişle piyasada para kalacağına ilişkin beklenti bono faizlerindeki düşüşü destekledi. Bu arada Hazine'nin dünkü tahvil ihalesinde tarihinde ilk kez faizinin yüzde 15'in altına inmesinin de etkisiyle öğleden sonra 7 Mart 2007 vadeli tahvilin faizi 0.80 puan düşüşle yüzde 14.67'e indi. Yabancıların yanı sıra yerli oyuncuların da tahvile yönelimi olduğunu söyleyen bankacılar, 10 Ekim'deki Para Kurulu öncesinde faizdeki düşüşün sınırlı da olsa devam edebileceğini belirtti.
Merkez 2.5 milyar dolar aldı
Merkez Bankası, dün döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale etti. Öğleden sonra başlayan ve gün boyunca süren müdahale sonucunda Merkez Bankası'nın toplam 2.5 milyar dolarlık alım yaptığı tahmin ediliyor. Müdahalenin hemen ardından açıklamada bulunan Merkez Bankası, "AB'ye katılım müzakere sürecinin başlamasının etkisiyle, oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklığı engellemek üzere, bugün dövize doğrudan alım yönünde müdahale edilmiştir" denildi.
Bankadan yapılan açıklamada, "Döviz kurlarındaki oynaklığın Merkez Bankası'nca yakından takip edileceği ve kurlarda her iki yönde oluşabilecek aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceğinin kamuoyuna açıklandığı" ifade edildi.
Hazine'nin faizi tarihi dipte
Hazine'nin iç borçlanma faizi AB'ye katılım müzakerelerinin başlamasının da etkisiyle tarihinde ilk kez üç aydan daha uzun vadeli bir borçlanmada yüzde 15'in altına indi. Hazine 581 gün vadeli tahvil ihalesinde yüzde 14.57 faizle kamuya satışlar dahil 4 milyar YTL borçlandı. Hazine'nin bugün yapması gereken 5.8 milyar YTL'lik iç borç ödemesinin finansmanı amacıyla dün düzenlediği 581 gün vadeli tahvil ihalesine 3.19 milyar YTL'lik teklif geldi. Hazine net 917.1 milyon YTL borçlandı. İhalede yıllık basit faiz yüzde 15.19, bileşiği ise yüzde 14.57 oldu. Böylece Hazine ilk kez üç aydan daha uzun vadeli bir borçlanmayı yüzde 15'in altında bir faizle gerçekleştirmiş oldu.
İtfadan az borçlandı
Hazine ihaleden önce piyasa yapıcı bankalara 2 milyar 245 milyon dolarlık satış yaptı. Piyasa yapıcıları dün toplam 4 milyar 489.8 milyon YTL'lik teklifte bulunmuştu. Yine ihale öncesi kamuya ise 829 milyon YTL'lik tahvil satıldı. Böylece Hazine dün toplam 3 milyar 991 milyon YTL borçlanma gerçekleştirmiş oldu.
Hazine bugün tamama yakını piyasaya olmak üzere 5 milyar 753 milyon YTL'lik yüklü bir iç borç ödemesi yapacak. Böylece dünkü ihale kanalıyla bu ödemesinin yüzde 69.4'ü oranında yeniden borçlanmış oldu.
Fitch'ten not artırımı sinyali
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin AB giriş müzakerelerine başlamasının ülke notu beklentilerini desteklediğini açıkladı. Fitch, müzakerelerin siyasi istikrara ve gelecekte politika disiplinine cesaret vereceği ve piyasa güvenini artıracağından ülke notunun görünüşünü destekler nitelikte olduğu belirtildi.
Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin yıllar alabilecek çetin ve sancılı müzakereler gerektirecek olmasının, kendi başına kaygı verici bir durum olmadığı vurgulanan açıklamada, bununla birlikte bu durumun, müzakere sürecinin kendisine, tam üyelik kadar (ya da daha fazla) önem kazandırdığına işaret edildi.
AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlatılma kararının kısa vadede de olumlu sonuçlarının görüleceğini belirten Fitch bunun piyasa güvenini artıracağını, Türkiye'nin büyük dış açığını finanse etmesine olanak vereceği ve döviz kurunu destekleyeceği kaydedildi.