Piyasalar Avrupa'yı kale almadı

Limanlarını Güney Kıbrıs'a açmayan Türkiye'ye karşı, Avrupa Birliği Komisyonu'nun bazı müzakere başlıklarının askıya alınması yönündeki tavsiye kararını, piyasalar kaale almadı.

İSTANBUL - Limanlarını Güney Kıbrıs'a açmayan Türkiye'ye karşı, Avrupa Birliği Komisyonu'nun bazı müzakere başlıklarının askıya alınması yönündeki tavsiye kararını, piyasalar kaale almadı. "Karar, AB konusunda dönüm noktası olarak görülmedi" diyen analistler, dün yurtdışı borsalardaki olumlu havanın piyasalarda daha etkili olduğunu söylediler.
Gözler hükümette olacak
Önceki gün sert bir düşüş kaydeden borsa, dün AB'den gelen olumsuz haberlere rağmen yükseldi. İMKB 100 Endeksi, 883 puan artışla 38 bin 66 puandan günü tamamladı.
Borsadaki çıkışı değerlendiren analistlere göre tepki alımının etkili olduğu İMKB'de, müzakereye ilişkin endişeler, zaten daha önceden fiyatlara dahil edilmişti, bu nedenle dünkü 'tavsiye kararı'na olumsuz tepki verilmedi.
Uzmanlar, Başbakan Erdoğan'ın ilk tepki olarak 'Kabul Edilemez' diye nitelediği karara ilişkin hükümetin tavrının, piyasaların bundan sonraki yönünde belirleyici olacağını söyledi.
Müzakere sürecinin 'uzun ve zorlu' olacağının zaten bilindiğini belirten bir bankacıya göre özellikle yabancı yatırımcılar, söz konusu gelişmelerden rahatsız olmadı.
Yabancıların bono alımı sürdü
'Yabancılarda bulunan Hazine bonoları, 34 milyar YTL ile rekor kırdı' diyen bankacı, dün de alıcılı olan bono piyasasında faizlerin gerilediğini, dövizin gevşediğini söyledi. Önceki gün 1.49'a çıkan dolar, dün 1.6 YKr düşüşle 1.4670 YTL'den kapandı. 13 Ağustos 2008 vadeli tahvilin faizi yüzde 21.26'ya indi.