Piyasalar çifte darbeyle sarsıldı

Brezilya ve ABD borsalarındaki çöküş ile Başbakan'ın "Müdahalede aceleci değiliz" sözü piyasaları sarstı. Borsa 1134 puan düşüşle yılın en düşük düzeyinde: 36 bin 100. Bir ara 1.5700'yi gören dolar 4 YKr artarak 1.5480 oldu. Faiz yüzde 16.29'da.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Global fonların gelişmekte olan ülkelerden çıkma çabası başta Türkiye olmak üzere sözkonusu ülkeleri olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Dün yine ağırlıklı yabancı işlemlerinin etkisiyle dolar son iki yılın zirvesi olan 1.5700 YTL'ye çıktıktan sonra günü 4 YKr artışla 1.5480 YTL'den, avro 5.6 YKr çıkışla 1.9890 YTL'den kapattı. Bono faizi ise gün içinde yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 16.29'a yükselip günü 0.31 puanlık artışla yüzde 16.07'den kapattı. Borsa ise 1134 puan düşüşle 2006'nın en düşük seviyesi olan 36.100 puana geriledi.
Bir önceki gün Avrupa borsalarındaki toparlanmayla nefes alan Türkiye saat farkı nedeniyle önceki gece açılan Brezilya borsası ve parasının değer kaybı nedeniyle bugün yine satıcılıydı. Bu arada ABD borsasındaki düşüşde olumsuzluğu kuvvetlendirdi. Bu iki gösterge piyasadaki düşüş gelişmekte olan piyasalardan çıkışın daha devam edeceğine ilişkin beklentileri pekiştirirken, en büyük tepkiyi yine Türk piyasaları verdi.
Türkler dolar satıyor
Bu arada dün Başbakan Erdoğan'ın 'Piyasaya müdahalede aceleci değiliz' sözleri de 'şanssız beyanat' olarak yorumlandı. Merkez Bankası'nın bağımsızlığına gölge düşürecek açıklamanın kurun iki yılın zirvesine tırmanışını kolaylaştırdığını belirten bankacılar, "Dün yabancıların çok yoğun bono satışı buna karşın döviz alımı vardı. Türkiye'den çıkış yeniden güç kazandı" dedi.
Hazine'nin dün 7.84 milyar YTL itfasına karşın 3.25 milyar YTL ödemesi bulunduğunu hatırlatan çok şubeli bir bankanın yöneticisi ise piyasada kalan fazla paranın dövize değil ağırlıklı Hazine bonosuna ve az da olsa mevduata kaydığını söyledi. Aynı yetkili şubelerden çok yüklü döviz bozdurmaları olduğunu, yani vatandaşın kurların bu seviyesinden döviz sattığını açıkladı.
'Cari açık korkutuyor'
Global fonlar dünyada ABD'nin başlattığı, Avrupa ile Japonya'nın da katılması beklenen faiz yükseltme kararının gelişmekte olan ülkelerden para çıkışına neden olabileceği beklentisini satın alıyor. Bu arada yükselen faiz yüzünden hisse talebinde ciddi azalma gözleniyor.
Bundan en fazla etkilenen ülkeler içinde Türkiye'nin yer aldığına dikkat çeken para yöneticileri şu yorumu yaptı: "Çünkü cari açığımız çok yüksek ve önümüzdeki yıl yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle laikliğe ilişkin kaygılar artmış görünüyor. Bu arada erken seçim söylemleri de can sıktı. Bu, yabancı çıkışlarını körüklüyor."
Döviz piyasasında likidite bulunmadığını belirten bir bankanın üst düzey yetkilisi, "Yani 50 milyon dolarlık bir alımla bile kurlar satıcı olmadığından çok sert yükselebiliyor. Bu ortamda Merkez Bankası'nın piyasaya likidite vermesi lazım. Merkez piyasaya döviz vermezse kuru 1.6000'lerde görebiliriz" dedi.
Benzer durumun bonoda da görüldüğünü söyleyen bir yetkili, bono da alıcı olmadığı için yabancılardan gelen zayıf satışla faizlerde çıkış yaşandığını öne sürdü.