Piyasalar 'cin' çıkardı

Piyasalar 'cin' çıkardı
Piyasalar 'cin' çıkardı
Çin ekonomisinde ikinci çeyrek büyümesinin yüzde 7,6 ile beklentilerin altında kalmaması, piyasaların tutunmasını sağladı.

İlk çeyrekte yüzde 8,1 büyüyen Çin ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 ile son üç yılın en düşük büyümesini gerçekleştirdi. Beklentilerden daha fazla bir daralma yaşanmaması, küresel resesyon endişeleri ile boğuşan piyasaları memnun etti. Çin’de açıklanan veri sonrası zorunlu karşılık oranlarında ya da faiz oranlarında yeni bir indirimin beklentilere dahil edilmesi, son üç yılın en düşük büyümesine rağmen, piyasaların tutunmasında etkili oldu. Dünya borsalarında yüzde 1’in üzerinde yükselişler yaşanırken, İMKB de günü yüzde 0,54’lük artışla 62.662 puandan kapattı. Açıklanan diğer verilere göre, Çin’in sanayi katma değeri yüzde 10,5’e yükselirken, bu oran ilk çeyrekte yüzde 11,6 olarak verilmişti. Perakende satışların yüzde 14,4 oranında arttığı kaydedilen açıklamada, bu rakamın da ilk çeyrekte yüzde 14,8 olduğu bildirilmişti. Çin ekonomisinin temel dinamiklerinden biri olan sabit varlık yatırımları da yüzde 20,4 oranında büyüyerek 15,07 trilyon yüene ulaştı.

Libor’un maliyeti 22 milyar dolar
Libor oranını manipüle ettiği ileri sürülen 12 küresel bankanın ceza , sözleşme ve yatırımcılarına verdiği zararın 22 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi. Libor faizini belirleyen 16 uluslararası bankadan 11’inin 2014 yılına kadar 14 milyar dolar para cezası ve dava masrafı ile karşılaşabileceği açıklandı. Morgan Stanley analistleri tarafından hazırlanan araştırma raporunda, 350 trilyon dolar tutarında kredi ve türev ürünün fiyatlandırılmasını sağlayan Libor faizinin usulsüz şekilde manipüle edilmesi nedeniyle 11 bankanın hisse başı kârları bu yıl yüzde 2 ile 33 arasında düşüş gösterecek. Söz konusu bankalar arasında Bank of America, Citigroup, JP Morgan, Credit Suisse, UBS, Deutsche Bank, Societe Generale, Royal Bank of Scotland Group, HSBC ve Lloyds Banking Group yer alıyor. Financial Times gazetesinin Morgan Stanley’nin analizine yer verdiği haberine göre, analistler 11 bankanın daha, geçen ay ABD ve İngiltere’deki yetkililere 465 milyon dolar ödemek zorunda kalan Barclays gibi cezalandırılacağını düşünüyor. ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase, mayıstaki 4.4 milyar dolarlık zarara rağmen, 5 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde net kâr açıkladı.

bigPara.com