Piyasalar coştu İMKB 30 bini zorluyor

İSTANBUL - Global piyasalarda yaşanan sert yükseliş ve Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gideceği beklentisi dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda sert yükselişe neden oldu. Güne alıcılı başlayan piyasa ikinci seans özellikle banka hisseleri önderliğinde gelen yabancı alımlarıyla çıkışını hızlandırdı. Kapanışa doğru artan alımlarla İMKB günü 1198 puan çıkışla 29.523 puana ulaştı. Hisse senetlerinin ortalama değer artışı ise yüzde 4.23 düzeyinde gerçekleşti.
Banka hisselerinin yanı sıra İMKB 30 hisselerinin de dün  primlendiğine dikkat çeken borsa çevreleri, “Dünkü çıkışta yabancı yatırımcılarla çalıştığı bilinen aracı kuruluşların işlemleri etkili oldu. Özellikle global borsalardaki çıkışın hız kazanması ile borsada ikinci seans alımların arttığını gördük. Bu arada Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gideceği beklentisi de alımları destekledi” değerlendirmesinde bulundu. 

Döviz Merkez’i bekledi

Güne yükselişle başlayan ve bir ara 1.61 TL seviyesini de zorlayan döviz kurları da global piyasalardaki hızlı toparlanmadan küçük de olsa nasibini aldı. Yurtdışı özellikle ABD borsalarının güne çıkışla başlaması üzerine akşam saatlerinde 1.60’ın altını deneyen dolar Merkez Bankası’nın dün gece faiz oranlarında indirime gideceği ve dövize yönelim olacağı beklentisiyle bu seviyelerde tutunamadı. Dolar günü 1.6030 TL’den avro ise 2.1160 TL’den tamamladı.  Bono piyasasında ise yaşanan sert düşüş sonrası dün düzeltme gözlendi. Gösterge faiz 0.23 puan yükselişle yüzde 12.86’ya yükseldi. (Radikal)