Piyasalar ipten döndü

Piyasalar ipten döndü
Piyasalar ipten döndü
Suriye ile sıcak çatışma ihtimali piyasalarda gerilimi tırmandırdı. Ancak yapılan açıklamalar ve Suriye'nin özrü tezkereye rağmen tansiyonun düşmesini sağladı.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

İSTANBUL - Suriye’den Akçakale’ye atılan ve bir aileyi yok eden top mermisi piyasalardaki savaş tedirginliğini arttırdı. Akçakale’de 500 esnaf bir günde kepenk kapatırken ilçede ekonomik hayat durma noktasına geldi. Savaş tehlikesi üzerine sabahın ilk saatlerinde borsa düştü, dolar yükseldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen tezkerenin de savaş tedirginliğini arttırmasına rağmen bakanların yaptığı sağduyu açıklamalar, piyasaları şimdilik yatıştırdı.
Suriye ile sıcak çatışma olacağına ilişkin endişeler, piyasalarda dün günün ilk yarısına damga vurdu. Yurtdışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ) yüzde 1,8 değer kaybederek 65.639 puana kadar geriledi. Satışların hızlanacağı endişelerinin arttığı sırada yapılan açıklamalar ve Suriye’nin özür dilemesi sıcak çatışma olabileceğine yönelik endişeleri hafifletti. Endeks ikinci seansın ikinci yarısından itibaren toparlanarak günü yüzde 0,13’lük artışla 66.909 puandan kapattı. İMKB gün içindeki en düşük seviyesine göre yüzde 2’ye yakın yükseldi. Sabah saatlerinde 1.81 TL’yi geçen dolar da daha sonra 1.795 liraya kadar inerken, faiz de yüzde 7,7’den 7,63’e düştü. Ancak altının gramı 103 lirayı geçti.

2500 kepenk indi

Öte yandan top mermilerinin hedefi olan Akçakale’de ise iş dünyasının sıkıntısı artıyor. Şanlıurfa’nın en büyük dört ilçesinden biri olan ve 27 bin nüfusu bulunan ilçede Suriye ile sınır ticareti ekonominin en önemli dinamiğiydi. Uzun yıllar açılması yılan hikâyesine dönen Akçakale sınır kapısı Suriye ile ‘sıfır sorun politikaları’ sayesinde 2007’de devreye girince ilçenin kaderi değişmişti. Kapının bölgeye getirdiği hareketlilik vergi rakamlarına da yansımış, 2008 yılında tahsil edilen vergi matrahı 5 milyon TL iken 2011 yılında 37 milyon TL’ye ulaşmıştı.
Akçakale Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Kartal, patlamanın ardından ilçede durumunun ciddi olduğunu söylüyor. İlçede esnafı bir araya getiren iki merkezin olduğunu, sınıra yakın bölümdeki 500 esnafın kepenk kapatarak bölgeyi terk ettiğini dile getiriyor. Kartal, “Suriye’deki olaylardan bu yana 1000 yerleşik esnaf tamamen kapandı. Bunların yanında nakliyecilik, taşımacılık ve minibüsçülük yapan 1000 esnaf da araçlarını sattı” diyor.
Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Başkanı Sabri Ertekin de, Suriye’de yaşanan olayların sınır bölgelerini olumsuz etkilediğini, olaylardan dolayı ihracatın kesildiğini, turist sayısının sıfıra indiğini ifade etti.


Aselsan hisseleri önce uçtu, sonra düştü
Suriye ile tedirginlik piyasayı gererken, sermayesinin yüzde 84,5’i Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na ait olan Aselsan hisselerini uçurdu. Dün gün içerisinde yüzde 6 yükselerek 7.16 liraya kadar çıkan Aselsan hisseleri, savaş tehlikesinin azalmasıyla 6.76 liraya indi.