Piyasalar sallandı

Global piyasalarda yaşanan faiz tedirginliği, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yerine atanacak ismin hâlâ netlik kazanmaması...


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Global piyasalarda yaşanan faiz tedirginliği, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti yerine atanacak ismin hâlâ netlik kazanmaması, ordu ile hükümet arasındaki gerginlik ve en son önceki gün eski bakan Kemal Derviş'in Türkiye ekonomisine ilişkin sert açıklamaları mali piyasaları vurdu. Bir süredir soluksuz yükselen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, dün 2 bin 193 puan birden kaybederek 43 bin 889 puana düştü. Yabancıların bir milyar doları aşan alımları yüzünden dolar 2.2 YKr'lik artışla 1.3310 YTL'ye yükseldi. Piyasalara hâkim olan tedirginlikten payını alan bono/tahvil piyasasında ise 5 Eylül 2007 vadeli gösterge tahvilinin faizi 0.15 puan artışla yüzde 13.56 oldu.
ABD faizi zirveye çıktı
ABD Merkez Bankası FED'in yeni bir faiz artırımına gideceğine yönelik beklentiler, gelişmekte olan piyasalarda önceki gün başlayan kâr realizasyonlarını beraberinde getirdi. En dikkat çeken gelişmekte olan piyasalardan Brezilya'da borsa dün yüzde 1,46, Rusya yüzde 4,55, Arjantin ise yüzde 1,68 kan kaybetti.
ABD'nin 10 yıllık tahvillerinde faizin son 21 ayın en yükseğine çıktığına dikkat çeken analistler, buna bağlı olarak ABD ve diğer gelişmiş ülke borsalarında düşüşler yaşandığına vurgu yaparak, bunun gelişmekte olan piyasalara da yansıdığını söylüyor.
Bir süredir soluksuz yükselen İMKB dün iç ve dış gelişmelerden olumsuz etkilendi ve yoğun satışlar genele yayıldı. Yabancıların başı çektiği yoğun satışlarla endeks yüzde 4.58 geriledi. Kapanışını 44 bin seviyesinin altında yapan endeksin bundan sonraki desteği, 43.200-43.00'de.
Endeksin son derece hızlı yükseldiğini hatırlatan Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, endekste yorgunluk ve hızlı yükselişten kaynaklanan yükseklik korkusu olduğunu belirterek şunları söyledi: "Piyasa global piyasalardaki olumsuz havayı kullanarak düzeltme yaptı. Teknik göstergeler, zaten bir süredir bu düşüşü gösteriyordu. Görev süresi 13 Mart'ta dolacak Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti'nin yerine gelecek isimdeki belirsizlik, Derviş'in cari açık ve kurla ilgili açıklamaları hepsi bir araya geldi. Piyasa, bu düzeltmenin ardından yeniden toparlanacaktır. Not artırımı kullanılabilir."
Yabancı dolar aldı
Uluslararası sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülke piyasalarına doğru yöneleceği endişesi, Meksika, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan piyasalarda kâr realizasyonlarına ve buna bağlı para çıkışlarına neden oldu.
Yurtdışı piyasalarda değer kazanan dolar, Türk Lirası karşısında da prim yaptı. Geçen hafta 1.3000'un altına inen dolar, Londra kaynaklı yabancı talebi ile günü 2.2 YKr artışla 1.3310 YTL'den kapattı. Gün içinde yabancıların 1 milyar doları aşan alımları yüzünden 1,3405 YTL'ye kadar yükselen dolar kurunun öncelikle yerli yatırımcıyı satışa yönelttiğini belirten bir bankacı, yabancılarında gün içinde al-sat yapması yüzünden kurlarda öğleden sonra sınırlı düşüş olduğunu söyledi. Aynı bankacı, piyasaların rotasını global piyasaların belirleyeceğini öne sürdü.