Piyasalar söylentilerle coştu: Dolar 1.57 TL'ye, faiz yüzde 13'ün altını gördü

Piyasalar söylentilerle coştu: Dolar 1.57 TL'ye, faiz yüzde 13'ün altını gördü
Piyasalar söylentilerle coştu: Dolar 1.57 TL'ye, faiz yüzde 13'ün altını gördü

Önceki gün yüzde 5?e varan yükseliş yaşayan İMKB dün de son bir saatte artan alımlarla günü yüzde 3.23 çıkışla 28.546?dan kapattı.

Son günlerde bankacılık kulislerinde 'Türkiye'nin kredi notu yükselecek' ve 'Türkiye IMF'den 20-30 milyar dolar değil, 30-40 milyar dolar kredi alacak' söylentileri dolaşmaya başladı
Bu söylentilere dün global piyasalardaki toparlanma da eklendi. Yabancı alımlarıyla sabah yüzde 13'ün altına inen bono faizi günü yüzde 13.21, dolar 1.5730 TL'den kapattı. Borsa yüzde 3.23 yükseldi
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Piyasalar söylentilerle pupa yelken gidiyor. Son günlerde bankacılık kulislerinde dolaşan ‘Türkiye’nin kredi notu yükselecek’, ‘IMF’den 20-30 milyar dolar değil, 40-50 milyar dolar sağlanacak’ söylentileriyle hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Bu arada dün olduğu gibi G20 zirvesinden sonra yaşanan uluslararası borsalardaki hızlı toparlanma da Türkiye’yi destekliyor. Son günlerde mali piyasalarda yaşanan düzeltme hareketinde ise yabancıların çok yoğun olmayan ancak sürekli hale gelen Türkiye’deki pozisyon alımları büyük oranda etkili oldu. 

Faiz 13’ün altını denedi

Dün de global piyasalarda yaşanan ve yüzde 6’ları da aşan yükselişlerle güne pozitif başlayan Türk mali piyasalarında yabancı yatırımcıların alımlarının etkisiyle bono faizleri sabah tezgahüstü işlemlerde yüzde 13’lerin altına indi. Buna karşın gösterge tahvilin faizi günü 0.12 puan düşüşle yüzde 13.19’dan kapattı.
Dün döviz kurlarındaki düşüş ise sürdü. Yabancı satışlarının etkisiyle kurlarda yaşanan düşüş nedeniyle dolar 1.5730 TL’ye, avro ise 2.0890 TL’ye geriledi.
İMKB ise global piyasalardaki yükselişi izledi. Önceki gün yüzde 5’e varan sert yükseliş yüzünden ilk seans temkinli çıkış yaşanan İMKB’de ikinci seans alımlar kuvvetlendi. Son bir saatte hızlanan İMKB günü 892 puan yükselişle 28.546 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer artışı yüzde 3.23 seviyesinde gerçekleşti. 

Türk bankaları isteksiz

Bankacılık çevreleri son günlerde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilişkin beklentilerindeki iyileşme nedeniyle bonoya taleplerinde artış yaşandığına dikkat çekiyorlar. Özellikle piyasalarda dolaşan Türkiye’nin notu artacak ve IMF ile anlaşma karşılığı 40-50 milyar dolar kredi sağlanacak söylentileriyle bu ilgide artış yaşandığı gözleniyor.
Bono faizleri yüzde 13’lere yaklaştığı için Türk bankalarının bonoya olan ilgilerinde azalma yaşandığını buna karşın yabancıların sınırlı da olsa alımlarının görüldüğünü söyleyen bir bankacı, “Yüzde 13’ün altı biz Türk bankaları için çok kabul edebileceğimiz seviyeler değil. Çünkü Türk bankaları yılın ikinci yarısından sonra Merkez Bankası’nın faizleri artırabileceği ihtimalini fiyatlıyor.
Ancak yabancı yatırımcılar piyasada dolaşan söylentilerin de yarattığı olumlu havayla bir miktar bono alımı yapıyor. Eğer bono faizleri yüzde 13’ün altına inerse bu ancak yabancı alımlarıyla olabilir” değerlendirmesinde bulundu. 

Morgan Stanley: Faiz düşer

Aynı yetkili buna karşın örneğin yabancı yatırım bankası Morgan Stanley’in Merkez Bankası’nın bu yıl 100-150 baz puan faiz indirimi yapacağı ve bono fazilerinin yüzde 11-12’lere kadar gerileyeceğine ilişkin rapor hazırladığını birçok yabancı yatırım bankasının da benzer raporları bulunduğuna dikkat çekiyor.
Türk mali piyasalarının önümüzdeki dönemki seyrini yine global ekonomiler ve global piyasaların belirleyeceğini söyleyen bir bankacı ise beklentilerini şöyle özetliyor: “Global piyasalarda artık en kötü günler geride kaldı diye düşünüyorum. Ancak bu artık hızlı bir toparlanma yaşanacak anlamına gelmiyor. Bu hem dünya, hem Türkiye için geçerli. Şimdi bu krizin reel ekonomiye etkilerini yaşayacağız. Bu yüzden global piyasalarda da bu toparlanmanın ardından kâr realazisyonlarını görebiliriz. Sonra yeni bir toparlanma... Başka deyişle bu yıl piyasalarda ne sürekli bir iyileşme, ne de sürekli bir kötüleşme olacak. Sert fiyat hareketleri yaşanacak. Türk piyasası da global piyasaların benzeri bir seyir izleyecek.” 

Gözler ABD bilançolarında

Tüm dünya piyasalarının önümüzdeki hafta gözü ABD’li şirketlerin açıklanacak olan üç aylık bilanço sonuçlarına çevrilecek. 14 Nisan tarihinden sonra önce bankacılık sektörü olmak üzere hemen ardından reel sektör şirketlerinin bilançoları dikkatle takip edilecek.
Bilanço sonuçlarının krizin etkisini ortaya koyması açısından önemli. Bu yüzden kısa vadede önümüzdeki hafta açıklanmaya başlanacak olan üç aylık bilanço sonuçları belirleyici olacak.