Piyasalar 'tüketiciyle' moral buluyor

Tedirginlikle beklenen haziran enflasyonu, korkulanın aksine beklentilerin altında çıkınca piyasalar moral buldu. Düşük kalan işlem hacmiyle dar bantta hareket eden borsa...

İSTANBUL - Tedirginlikle beklenen haziran enflasyonu, korkulanın aksine beklentilerin altında çıkınca piyasalar moral buldu. Düşük kalan işlem hacmiyle dar bantta hareket eden borsa, kapanış saatinden birkaç dakika önce açıklanan verilerle günü, cuma günkü kapanışının 3 puan üzerinde 35 bin 456'dan tamamladı.
TÜFE'nin yüzde 0.34'le beklentilerin altında çıkması, dolar kotasyonlarına yansıdı. Bankalararası piyasada 1.58'in üzerinde seyreden dolar, enflasyon verileri açıklandıktan sonra valörlü işlemlerde 1.55'e kadar gevşedi. Serbest piyasada, 1.5600'ya kadar düşse de kapanış 1.5770 YTL'den oldu.
Tahvil faizi geriledi
9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi, 0.56 puan düşüşle yüzde 20.64 oldu. Merkez Bankası'nın önlemleriyle sakinleşen piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın geçen haftaki ılımlı yorumlarıyla bir engeli geride bırakmıştı. Ancak olumlu havanın korunabilmesi için haziran enflasyonunun görülmesi gerekiyordu. Tüketici endeksi herkesi şaşırtacak şekilde düşük çıkarken üreticide beklentiler aşıldı. Ancak, Merkez Bankası'nın enflasyonda dikkate aldığı gösterge tüketici endeksi olduğundan piyasa, olumlu haberi almayı tercih etti. Enflasyon verilerinin piyasalar kapanmadan açıklanması, üzerine 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvili yüzde 20.64'le kapanırken, 4 Haziran vadeli işlemlerde yüzde 19.80'e kadar geriledi. Özellikle Londra kaynaklı satışlarla dolar, 1.5500'e kadar gevşedi.
8.5 milyar YTL ödenecek
Merkez Bankası, dün 10 ve 17 Temmuz vadeli depo alım ihalelerinde 600 milyon YTL alım yaptı.
Temmuzun en yüksek iç borç ödemesini 8.5 milyar YTL ile bu hafta yapacak olan Hazine, dünkü referans bono ihalesinde yüzde 22.55 faizle, net 1 milyar 244 milyon YTL borçlandı. Hedefinin altında borçlanan Hazine, bugün iki ihale daha açıyor.