Piyasalara çifte kıskaç

Gelişmekte olan piyasaların geneline hâkim olan olumsuz havadan payını alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) dün de düşüş vardı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Gelişmekte olan piyasaların geneline hâkim olan olumsuz havadan payını alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) dün de düşüş vardı. Merkez Bankası başkanlığı konusunda önceki gün yaşanan surpriz gelişmelerle sarsılan borsada, dün de bin 188 puana varan dalgalanma görüldü. Birinci seanstaki sert düşüşe karşın ikinci seansta toparlanan endeks, kapanışı 70 puanlık kayıpla 44 bin 328 seviyesinden tamamladı. ABD'de kısa vadeli faizlerin artacağına yönelik haberlerle uluslararası piyasalarda değer kazanan dolar, Türk Lirası karşısında da prim yaptı ve 0.4 YKr. artışla 1.3460 YTL'ye yükseldi. Faiz yükselişinin sürdüğü bono piyasasında ise 5 Eylül 2007 vadeli gösterge kâğıdının bileşik faizi yüzde 13.94 oldu.
Para girişi yok
Yurtdışı piyasalarda yaşanan düşüşlerden etkilenen borsada, içerdeki gelişmelerin de etkili olduğunu ifade eden bir piyasa analisti, 'çifte endişe'nin yaşandığını söyledi. Piyasaya para girişi olmadığı için mart ayının ilk haftalarında borsada görülen düzeltmeyi hatırlatan Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, 'Yeni beklenti yaratılamadı. Üzerine Merkez Bankası Başkanlığı konusunda yaratılan belirsizlik geldi" diyerek endeksteki düşüşü yorumladı. İşlem hacminin düşük kaldığına da dikkat çeken Balcı, satış baskısının çok kuvvetli olmadığını, beklentisi olan, ucuz kalmış hisselere gelen alımlarla endeksin 43 bin 200'de destek oluşturduğunu anlattı. Balcı'ya göre düşüş trendindeki endeksin 44 binin üzerinde kalması önemli. Ancak endeksi yukarı taşıyacak hacim ve beklenti olmayınca, alımlar da tepki düzeyinde kalıyor. Teknik göstergelere göre endeksin ilk destekleri 43 bin, 43 bin 200'de bulunurken, dirençleri 45 bin, 45 bin 200 düzeyinde.
Borsada çıkışın yeniden başlaması için 45 bin seviyesinin hacim artışıyla geçilmesi gerektiğini söyleyen bir piyasa uzmanı, "Bunun için de Merkez Bankası başkanının kesinleşmesi gerekir. Aksi halde yükseliş tepki düzeyinde kalır" dedi.
Dolar güçlendi
Doların güçlenmesine neden olan açıklamalar, Polonya, Macaristan, Brezilya gibi ülkelerin dahil olduğu gelişmekte olan piyasalarda endişe yaratıyor. 27-28 Mart'ta toplanması beklenen ABD Merkez Bankası FED'in, kısa vadeli faizi yüzde 4.5'tan 4.75'e yükselteceğine ilişkin beklentileri artıran her açıklama, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oluyor. Avro karşısında 1.2114'e kadar yükselen dolar, akşam saatlerinde 1.2097'e çekildi. YTL karşısında 1.3520'ye yükselen dolar, kapanışı 0.4 YKr. primle 1.3460'tan yaptı.
Merkez Bankası Başkanlığı'ndan emekli olan Süreyya Serdengeçti'nin yerine vekâleten seçilen Erdem Başçı'nın başkanlık edeceği Para Politikası Kurulunun (PPK) bugün toplantısı var. Kurul'dan çıkacak kararların bekleneceğini söyleyen bankacılar, bono/tahvil piyasasındaki faiz artışının sınırlı kaldığına işaret etti.