Piyasalara 'Kıbrıs' gölgesi

AB İlerleme Raporu'nda 'limanların açılmasının' temel mesele olarak öne çıkması, borsada satışa, kur ve faizde yükselişe neden oldu.

İSTANBUL - AB İlerleme Raporu'nda 'limanların açılmasının' temel mesele olarak öne çıkması, borsada satışa, kur ve faizde yükselişe neden oldu. ABD seçimlerinde Demokratların güç kazanmasının borsalara olumsuz yansıdığını ve başta Avrupa olmak üzere yurtdışı borsaların zayıfladığını söyleyen bir analist, "Dış piyasalardan kaynaklanan gevşeme gözleniyor. Dolar ve faizdeki yükseliş de İMKB'yi olumsuz etkiledi" dedi. Endeks, 426 puan düşüşle günü 39 bin 736 puandan tamamlarken, dolar serbest piyasada 1.2 YKr yükselişle 1.4620 YTL'den kapandı. Gösterge faizi yüzde 21.03'e yükseldi.
'İyimserlik bozulmadı'
Sabah satıcılı açılan İMKB'de, endeksin, destek seviyesi olan 39 bin 800'ün üzerinde tutunduğunu ve gelen satışların karşılandığını söyleyen Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, 'düzeltme' olarak tanımladığı düşüşe rağmen orta vadede piyasadaki iyimserliğin bozulmadığını vurguladı.
Beklentilerin üzerindeki cari açıkla yükselişe geçen dolar, güne 1.4500 YTL'nin üzerinde başladı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın döviz alım ihalesine yeniden başlanacağına ilişkin açıklamasından da destek alan dolar, AB İlerleme Raporu'nun yarattığı tedirginlikle günü 1.4600 YTL'nin üzerinde tamamladı.