Piyasalara uyarı var

'Üzerimize düşeni yaparız'
Merkez Bankası Başkanı Durmuş "AB ve Anayasa Mahkemesi'nden olumsuz kararlar çıkarsa pazartesi günü üzerimize düşeni yaparız" diyerek müdahale sinyali verdi. Yüksek Mahkeme'de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası görüşülüyor.
2007 politikası
'2007 yılı Para ve Kur Politikası'nı açıklayan Durmuş, dalgalı kurun süreceğini, likiditenin ise makul seviyede olacağını söyledi. Durmuş, "Dövizde sıkıntı olmaz. Beklentiler düzelmedikçe faizleri indirmeyiz" dedi.

ANKARA - Avrupa Birliği sürecinin akıllıca yönetilmesi ve çalkantıya neden olmaması için mantıklı çözümler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "AB ve Anayasa Mahkemesi'nin kararı dahil üç karar da olumsuz çıkarsa pazartesi günü üzerimize düşeni yaparız" diyerek piyasaya müdahale edebileceklerinin sinyalini verdi.
'2007 Para ve Kur Politikası'nı açıklayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yılmaz bir soru üzerine, bugün ve yarınki Avrupa Birliği zirvesi ile Anayasa Mahkemesi'nin (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası olduğu tahmin edilen) kararlarının önemli olduğunu vurgulayarak, "Pazartesi günü üzerimize düşeni yaparız" uyarısında bulundu.
Başkan Durmuş Yılmaz 2007 ve 2007 yılına ilişkin beklenti ve yorumlarını ise şöyle özetledi:
Hükümete enflasyon neden tutmadı mektubu: Merkez Bankası Kanunu gereği Ocak 2007'de hükümete yazacağı yeni bir açık mektup aracılığıyla, 2006 sonunda enflasyon hedefine ulaşılamamasının nedenlerini anlatacak ve hedefe yakınsama süresiyle ilgili öngörüleri kamuoyu ile paylaşacaktır.
Tahminler iki yıllık olacak: 2007 yılından itibaren ekonomik tahminler iki yıllık oluşturulacak.
Doğalgaza zam yapılabilir: Enerji fiyatlarını özellikle doğalgaza zam şartsa bir an önce yapılmalı.
2009 enflasyon hedefi yüzde 4: Daha önce yüzde 4 olarak açıklanan 2007 ve 2008 enflasyon hedefleri korundu. Bu yıl sonu duyurulacağını ilan ettiğimiz 2009 hedefi ise yüzde 4 olarak belirlendi.
2007'de de enflasyon hedefleri 'tüketici fiyat endeksinin yıllık değişimi' olarak tanımlanmaya devam edecek. üç yıl olarak belirlenen hedef ufku, 2007'de de sürecek.
2007'de likidite sıkışmayacak: Zaman zaman geçici likidite sıkışıkları yaşansa da, piyasadaki likidite fazlası 2007'de de makul ölçülerde devam edecektir. Ancak, şimdiden net bir öngörüde bulunmak mümkün değil.
Merkez Bankası piyasadaki makul düzeyde olan fazla likiditeyi bünyesindeki piyasalardan repo işlemleri ile gecelik vadede çekmeye devam edecek. Piyasada kalıcı likidite açığı çıkarsa piyasalarda referans alınan kısa vadeli faizler, Merkez Bankası'nın borçlanma faizi değil, repo ihale faizleri olacak. Dolayısıyla, piyasalarca referans alınan faiz, sadece likiditenin azalması nedeniyle yükselecek. Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için, enflasyondaki görünüm değişmezse, Merkez, borçlanma ve borç verme faizini likidite sıkışıklığının gecelik faizler üzerindeki baskısını giderecek şekilde düşürecek. Ancak, bu faiz indirimi para politikasının gevşetilmesi ya da sıkılaştırılması anlamına gelmeyecek."
Geçici şoklar hedefi değiştirmez: Geçici şoklar enflasyon hedefinin değil, enflasyon tahminlerinin değiştirilmesine yol açacak ve böylesi bir durumda ekonomik birimler için referans değeri kısa vadede enflasyon tahminleri, orta vadede ise enflasyon hedefi olacaktır.
Hesap vermeyi tercih ettik: Merkez Bankası 2006 hedefini yüzde 10 olarak değiştirmiş olmasaydı 2006 sonunda hedefe ulaşmış olacağı için kamuoyuna hesap verme durumunda kalmayacaktı. Ancak Merkez Bankası hedef değiştirmeyi değil, kamuoyuna hesap vermeyi tercih etmiştir.
Merkez sık sık hedef değiştirmez: Merkez Bankası'nın, sık sık hedef değiştirmesi 'enflasyon bekleyişleri ve fiyatlama davranışlarını' olumsuz etkileme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de hedeflerin değiştirilmemesi esas alınacaktır.
Enflasyonda gelinen nokta yetersiz: 2006 yılında enflasyonun, arz yönlü şoklar sonrasında yükselerek yüzde 10'lara çıkmasına rağmen, bugün 24 ay sonrasına ilişkin bekleyişlerin yüzde 5.5 civarı seyretmesi, enflasyon hedefinde elde edilen kazanımların somut göstergesidir. Ne var ki Merkez Bankası fiyat istikrarına odaklanmış olduğundan, gelinen noktayı yeterli görmüyor. Orta vadeli bekleyişler hedeflerle uyumlu hale gelene kadar da görmeyecektir."
Para politikasının enflasyona etkisi 1.5 yıl: Son yıllardaki gözlemler, para politikası tedbirlerinin iç talebe etkisinin 3 ile 9 ay arasında yoğunlaştığına; talepteki değişimin enflasyona etkisinin ise 3 ay ile 1 yıl arasında olduğuna işaret ediyor. Buradan hareketle, para politikasının enflasyon üzerindeki etkilerinin ortalama bir buçuk yıllık bir zaman dilimine yayıldığı ifade edilebilir.
Kamuya yakın takip
Ülkemizde kamunun ekonomideki ağırlığının yüksek olması kamu politikalarını yakından izlemeyi gerektiriyor. Kamu kesiminde rasyonel fiyatlama ve mali disiplinin artırılması enflasyon açısından son derece önemli. Bu yüzden kamunun mal ve hizmet alımlarını dikkatle izliyoruz. Ayrıca kamu ücret artışlarının enflasyon hedefiyle uyumlu seyretmesi enflasyonda hedefe ulaşılması açısından önemli.
Dalgalı kur sürecek
Merkez Bankası bu yıl döviz alım ihaleleri ve müdahaleler yoluyla piyasadan 9.4 milyar dolar aldı buna karşın 3.1 milyar dolar satış yaptı. Gelecek yıl enflasyon hedeflemesine geçilecek ve dalgalı kur politikası devam ettirilecek. Bankanın herhangi bir kur hedefi yok. Kurun cari açık ya da büyüme gibi değişkenleri hedeflemesi söz konusu değildir. Ancak döviz kurundaki oynaklık yakından izleniyor.
'Politikamızı IMF'den önce açıklamak istedik'
Bir gazetecinin 'Bugüne kadar Merkez Bankası toplantılarını birkaç gün önce duyururdu, bu kez neden aynı gün duyuruldu. Bu kararın IMF ile bir ilgisi var mı' sorusuna Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "IMF Board'u bugün (dün) toplandı. Ve bu toplantıda Türkiye'nin 2007 yılı politikaları açıklanacaktı. Açıklamayı IMF'den değil bizden duyun istedik, bu yüzden toplantıyı erkene aldık" yanıtını verdi.
Geçtiğimiz haftalarda yaptığı "dövizi olmayan dövizle borçlanmasın" uyarısı hatırlatılarak, bunun tam olarak ne anlama geldiğinin sorulması üzerine de Durmuş Yılmaz, şöyle konuştu:
'Kriz beklentimiz yok'
"Türk toplumu, namusumuz olan YTL ile işlem, tasarruf ve yatırım yapmalı. Dolayısıyla herhangi bir risk görmüyoruz, kriz beklemiyoruz. Ama zaman zaman dalgalanrmalar olacak. Ekonominin normalleşmesini ve YTL'nin itibarının artmasını istiyoruz. Söylemeye çalıştığımız bu."
Yılmaz döviz geliri olmayıp da dövizle borçlananların yine de dikkatli olmasını istedi.
'Başkan yardımcılığına yeni isim belirlemedim'
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'Kendi irademle uygun gördüğüm bir aday' dediği ve Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı için önerdiği ismi olan Necati Şahin'i geçen hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto etmesinin hatırlatılması üzerine şu yanıtı verdi:
"Tabii (Merkez Bankası Para Kurulunda) eksik kadroyla karar almak zorunda kalıyoruz. Ancak şu ana kadar Başkan yardımcılığı için yeni bir isim belirlemiş değilim. Ama para politikası kurulu için belirlediğim bir isim var ve çok yakında açıklayacağım."2009 hedefi yüzde 4
  • 2007 enflasyon hedefi yüzde 4
  • 2008 enflasyon hedefi yüzde 4
  • 2009 enflasyon hedefi yüzde 4
  • 2006 döviz alım tutarı 9,4 milyar dolar
  • 2006 döviz satış tutarı 3,1 milyar dolar