Piyasalarda ABD, AB ve Danıştay şoku

Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırının yanı sıra AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn'in 'Türk hükümetinin AB ile herhangi bir çatışmadan kaçınması için...

İSTANBUL - Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırının yanı sıra AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn'in 'Türk hükümetinin AB ile herhangi bir çatışmadan kaçınması için reformlara bir an önce yeniden başlaması gerekiyor' sözleri mali piyasalarda yeni bir dalga yarattı. Bu arada akşam saatlerinde açıklanan ve 'faiz artırımı yaratacak' beklentisini kuvvetlendiren ABD'nin ekonomik verileri de tüm dünyada olduğu gibi Türk mali piyasalarını da olumsuz etkiledi. Gün içinde 41.891 puana yükselen İMKB, öğleden sonra söz konusu bu gelişmeler yüzünden 604 puan düşüşle 40.439'den kapandı. Sabah yabancıların katıldığı satışlarla 1.4170 YTL'ye kadar gevşeyen dolar ise piyasa kapanışından sonra gelen yabancı alımlarıyla 1.500 YTL'yi aştı.
Danıştay'a saldırı ve Rehn'in sözlerinin yabancıları dövizde alıma yönelttiğini söyleyen bir bankacı, "Piyasalar son günlerde aşırı oynak. Birçok banka kotasyon, girmek istemiyor. Bugün (dün) akşam tüm Türk bankaları kotasyonunu çekti. Danıştay, Rehn'in sözleri ve ABD datasının faiz artırımı sinyali vermesi üzerine geç saatlerde bazı yabancıların alımları yüzünden kurlar yükseldi. Gerek iç, gerekse dış gelişmeler kısa vadede fiyatlar üzerinde baskı yaratacak gibi görünüyor. Bu belirsiz ortamda hükümetin Batı'ya dönük görüntüsünü koruması gerekiyor" dedi.
Dün akşam kurlardaki hızlı çıkış yüzünden günü yüzde 14.84'ten tamamlayan 9 Nisan 2008 vadeli tahvil kapanışta yüzde 15.26'ya ulaştı.
Fitch: Risk artıyor
Bu arada kredi kuruluşu Fitch dün yayımladığı analizde, Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa'nın gelişen piyasalarındaki risklerin arttığını duyurdu. Fitch bu ülkelerde enflasyonun, cari açığın yükseldiğini, siyasi faktörlerin belirgin hale gelmeye başladığını vurguladı.