Piyasalarda ABD korkusu

ABD'de faizler yükselince, yabancılar Türkiye'de döviz alımına yöneldi. Dolar 3 YKr artarak 1.2770 YTL'den kapandı.

İSTANBUL - ABD bonolarının faizlerinde son günlerde hızlanan yükseliş Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasalardan yabancı çıkışlarına neden oldu. Dün yüzde 4.58'e yükselen gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD tahvillerinin etkisiyle Türkiye'de de bazı yabancı fonlar bono satıp döviz aldı. Yabancıların 1.5 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen alımları yüzünden dolar günü 3 YKr artışla 1.2770 YTL'den paritenin etkisiyle avro ise 1.6 YKr yükselişle 1.7150 YTL'den kapattı. Yabancı satışları yüzünden 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi 0.5 puan artışla yüzde 16.38'e çıktı.
Japonya doları vurdu
ABD tahvillerindeki bu hızlı çıkışın yanı sıra 840.5 milyar dolarlık döviz rezerviyle dünyada ilk sırada yer alan Japonya'dan gelen "Döviz rezervlerinin farklılaştırılması Japonya için zorunludur" açıklaması ile sarsılan ve 1.3456'e kadar gerileyen dolar ve petrol fiyatlarındaki tırmanış da yabancıları tedirgin etti. Dün ABD faizlerinin yükselmesinin etkisiyle birkaç yabancı fonun tahvil satıp döviz aldığını belirten bir bankacı şu değerlendirmeyi yaptı;
"ABD faizinin yükselmesi 'Dünyada gelişmekte olan piyasalardan yabancılar çıkacak' tedirginliği yarattı. Dün sabah itibarıyla birkaç yabancı fonun bono satıp döviz aldığını gördük. Bunlardan biri de birkaç ay önce yüklü Türk bonosu alan ABD'li Moore Capital Fund'dı. Ancak artık ABD faizleri izlenecek. Faizler yeniden yüzde 4.5'lerin altına inerse faiz ve döviz yeniden geriler. Ancak yüzde 5'lere doğru bir hareket diğer yabancı fonları da satışa kışkırtabilir."
Nisan 2004'te de ABD faizlerinin yüzde 4.5'leri aştığını ve o dönem Türk tahvilerinin faizinin yüzde 20'lerden 32'lere yükseldiğini hatırlatan bir bankacı ise, "Ancak şimdi bu kadar etkilenmeyeceğiz" diye konuştu.
Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre, bankanın önceki gün dövize yaptığı alım yönündeki müdahalenin tutarı 2.4 milyar dolar civarında oldu.
Bu arada dün öğleden sonra yabancı fonların alımlarının kesilmesinin ardından yerli ve yabancı yatırımcıların yüzde 16.5 seviyesine kadar yükselen bono faizlerini fırsat bilip alıma geçtiğini söyleyen bir bankacı, "Bu yüzden faizler yüzde 16'lara geriledi. Kısa vadede ABD faizi izlenecek ancak yükselişler bazı kesimlerce alım fırsatı olarak kullanılacaktır" dedi.