Piyasalarda ABD sancısı

Uluslararası piyasalardaki gelişmelere endekslenen Türk mali piyasaları haftaya yine kan kaybıyla başladı.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası piyasalardaki gelişmelere endekslenen Türk mali piyasaları haftaya yine kan kaybıyla başladı. 3 Mayıs'taki toplantısında ABD Merkez Bankası FED'in beklentilerden hızlı faiz artıracağı endişelerinin yanı sıra ABD'li şirketlerin kârlarındaki düşüşle hisselerinin ve tahvillerinin değer kaybetmesi yabancı fonların Türkiye dahil gelişmekte olan piyasalardan çıkışını destekliyor.
Dün yabancıların da katıldığı satışların etkisiyle İMKB günü 567 puan düşüşle 23.286 puandan tamamlarken, hisse senetleri ortalama yüzde 2.38 değer kaybına uğradı. Uluslararası piyasalarda doların değer kaybına karşın artan tedirginliğe bağlı olarak yabancı yatırımcıların bono satıp döviz alımı yüzünden dolar 1 YKr yükselişle 1.3780 YTL'den, avro ise 2.2 YKr artışla 1.7870 YTL'den günü tamamladı. Hazine'nin bugün yapacağı ihalenin tedirginliği ve yabancı satışlarının etkisiyle gösterge kâğıt olan 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi ise 0.6 puan yükselişle yüzde 18.14'e ulaştı.
İMKB'yi Avrupa vurdu
Geçen hafta ABD'li şirketlerin kârlarındaki düşüşün etkisiyle hisse fiyatlarının ve tahvillerinin gerilemesi yüzünden son 5.5 ayın en düşük seviyesine inen ABD borsaları Avrupa'yı da vurdu. Haftanın ilk günü ABD'yi takip eden Avrupa borsalarındaki olumsuz gelişmeler İMKB'de de etkisini gösterdi. İMKB'de endeks gün içinde 22.887'e kadar geriledi. Borsada başta lokomotif hisseler olmak üzere genele yayılan bir satış baskısı bulunduğunu söyleyen uzmanlar, "Borsa mevcut seviyelerini korumaya çalışıyor. Ve dış piyasaları izliyor. Kısa vadede uluslararası piyasalardaki özellikle ABD'deki seyir İMKB'nin rotasını belirleyecek. Bu hafta içinse 23.000 desteği önemli, bu kırılırsa 22.900-22.600 destekleri gündeme gelecektir" yorumu yaptı.
ABD'nin hızlı faiz artırımı yapacağı endişelerinin yanı sıra şirket kârlarındaki düşüş yüzünden kurumlara ait tahvillerin faizlerinin yükselmesi buna karşın hisse fiyatlarının düşmesi yabancıları gelişmekte olan piyasalardaki riskini azaltmaya itti. Haftanın ilk günü de yabancıların bono satıp döviz alması yüzünden faiz ve döviz kurları yükseldi.
Bono satıp döviz aldılar
Bugün Hazine'nin 91 günlük ihalenin yanı sıra 567 günlük tahvil ihalesi açacağına dikkat çeken bir bankacı ise şu yorumu yaptı; "Bu tahvilin gösterge kâğıt olması bekleniyor. Gerek yabancı satışları gerekse yeni gösterge kâğıt çıkacağına ilişkin beklentiler satış baskısını artırıyor. Ancak faizin dünkü çıkışında asıl etken ABD'deki gelişmeler. Ve bono ve döviz piyasalarının kısa vadede yönünü de ABD tahvil ve hisse senedi piyasasındaki gelişmeler belirleyecek. Bu nedenle artık yorum yapmak oldukça zorlaştı."