Piyasalarda FED endişesi aşıldı

Küresel dalgalanmanın tetikleyici durumundaki ABD'de, kısa vadeli faizin beklentilere uygun olarak 0.25 puan artmasıyla hem yurtdışı piyasalar hem Türk mali piyasaları gerginlikten kurtuldu.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Küresel dalgalanmanın tetikleyici durumundaki ABD'de, kısa vadeli faizin beklentilere uygun olarak 0.25 puan artmasıyla hem yurtdışı piyasalar hem Türk mali piyasaları gerginlikten kurtuldu. ABD Merkez Bankası'nın toplantısından enflasyona yönelik kaygıları dağıtan ılımlı açıklamalar geldi. Piyasalar, yapılan açıklamayı, Merkez Bankası'nın iki yıldır süren faiz artırımlarına ara verebileceği yönünde bir sinyal olarak yorumladı. Başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalar prim yaparken İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da haftayı bin 422 puan artışla 35 bin 453 seviyesinden tamamladı.
Merkez Bankası'nın önlemleriyle hafta boyunca YTL karşısında gerileyen dolar, dün 1.60 eşiğinin altına inerek 1.5810 YTL'den kapandı. 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi ise yüzde 20.99'a kadar gevşedi.
'Kararlı Merkez Bankası' görmek isteyen piyasalar karşısında daha aktif olan para otoritesi, hafta boyunca YTL depo alım ihaleleriyle likiditeyi kontrol altında tuttu. 1 milyar YTL'ye kadar yükselttiği alım miktarını, haftanın son gününde 200 milyon YTL'ye düşürdü. 7 Temmuz vadeli ihaleye 869 milyon teklif gelmesine karşın Merkez Bankası, ortalama yüzde 20.27 faizle 100 milyon YTL aldı. 14 Temmuz vadeli ihalede ise 20.95'ten 100 milyon YTL aldı.
Dolar 11.7 YKr düştü
Merkez Bankası'nın faiz kararının açıklanmasından sonra uluslararası piyasalarda değer kaybeden dolar, serbest piyasada 1.5810 YTL'den kapandı. 23 Haziran'da YTL karşısında 1.7685'e kadar yükselen dolar, bu hafta Merkez Bankası'nın hem doğrudan satış yoluyla hem de ihale yöntemiyle satış yapmasından sonra inişe geçti. Böylece çok hızlı prim yaptığı YTL karşısında aynı hızla değer kaybetti. Fazla paranın çekilmesi ve vergi ödemelerinin neden olduğu çıkışlarla daralan likidite, dolara talebi kesti. Dolar, bu hafta 11.7 YKr düşerek yüzde 7.4 kayba uğradı.
Parayı sıkılaştırmaya yönelik önlemlerin bir parçası olarak Merkez Bankası'nın borç verme faizini 22.25'e yükseltmesi, bonoda faizleri hızla yukarı tırmandırmıştı. Ancak dövizdeki durulma, bono faizlerini de olumlu etkiledi. 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvili, haftanın son gününde yüzde 20.99'a gevşedi. Buna karşın haziran enflasyonuna ilişkin kaygılar nedeniyle 3 Temmuz vadeli işlemlerde faiz 21.06 oldu. Pazartesi günüaçıklanacak enflasyonona ilişkin beklenti, fiyatlara yansıtılmış olmakla birlikte verinin tahminlerle ne kadar örtüşeceği piyasaların bundan sonraki yönü açısından önem taşıyor.