Piyasalarda İspanya tedirginliği

Piyasalarda İspanya tedirginliği
Piyasalarda İspanya tedirginliği
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İspanya'nın kredi notunu indirim için izlemeye alması, yatırımcıları endişelendirdi.

Euro/dolar paritesindeki gerilemenin yanı sıra TC Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında faiz indirim kararı alınacağı beklentileri doları 1,52 TL ile son üç ayın zirvesine taşıdı. Faiz yüzde 7,3'e gerilerken Borsa yüzde 1,5 değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası (Fed)'in önceki akşamki faiz toplantısında yaptığı temkinli açıklamalar piyasaları rahatsız ederken dün sabah da Moody's'in İspanya'nın kredi notunu indirim için izlemeye alması yatırımcıların tedirginliğini artırdı. Euro/dolardaki gerilemenin yanı sıra Merkez Bankası'nın bu akşam gerçekleştireceği toplantıda faiz indirim kararı alınacağı beklentilerinin TL'yi baskı altında tutmasıyla dolar, son üç ayın en yükseği olan 1,52 seviyesini aştı. Borsa yüzde 1,52 kayıpla 65 bin 499 puana, tahvil bileşik faizi de yüzde 7,31'e geriledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İspanya'nın "Aa1" olan kredi notunu ülkenin yüksek borçlanma ihtiyaçlarını gerekçe göstererek muhtemel bir indirim için değerlendirmeye aldı. Madrid yönetiminin İrlanda veya Yunanistan gibi Avrupa Birliği 'nden mali yardıma ihtiyaç duyacağını düşünmediğini belirten kredi derecelendirme kuruluşu, İspanya'da bankalar ve yerel yönetimlerin mali durumunun endişe verici olduğunu kaydetti. 

İRLANDA İLE BENZERLİK GÖSTERİYOR
İspanya kasım ayında, tıpkı AB'nin mali istikrar mekanizması EFSF'den 85 milyar Euro yardım almak zorunda kalan İrlanda gibi uluslararası piyasalarda baskı altında kalmıştı. Şişen emlak fiyatlarının gerilemesi ve bankacılık sistemlerinin karşı karşıya olduğu zorluklar iki ülkede de benzerlik gösteriyor. Moody's açıklamasında ayrıca kredi notunun gözden geçirme sonrasında Aa'lı seviyelerde kalabileceği belirtildi.

Moody's'in açıklamasının ardından Euro, dolar karşısında kayıplarını artırdı. Bankalararası piyasada önceki gün 1,5040 liradan kapanan dolar, dün 1,5210'a kadar yükseldi. Fed'in yaptığı temkinli açıklamaların piyasayı rahatsız ettiğini, Moody's'in İspanya'nın kredi notunu indirim için izlemeye almasının Euro/dolarda düşüşe neden olduğunu söyleyen bir bankacı, "Perşembe günü başlayacak olan liderler zirvesinde ortak ve somut kararlar çıkabileceğine yönelik endişeler var. 

İŞSİZLİK HALA EN BÜYÜK SORUN
AB'nin krizden korunabilmesi için alınacak önlemler konuşulacak. Bunların başında da Almanya'nın karşı olduğu ortak tahvil ihracı geliyor. Ancak sadece parite baskısı değil, bugün PPK toplantısında politika faizinin indirileceğini fiyatlayanların sayısı arttı. Kur sepet bazında da yükseldi." dedi.
 
ABD Merkez Bankası (Fed), ihtiyatlı bir açıklama yaptı ve beklentilerin iyileşmesine rağmen toparlanmanın işsizliği aşağı çekebilmek için yeterli hızda ilerlemediğini bildirdi. Fed'in 2010 yılının son politika toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Ekonomik toparlanma devam ediyor, ancak işsizliği aşağı çekmeye yetmeyen bir ölçüde." denildi. Faiz oranlarını beklendiği gibi bulunduğu sıfıra yakın seviyede tutan Fed, 600 milyar dolarlık tahvil alım programında da bir değişiklik yapılmayacağına dikkat çekti. (Zaman)

bigPara.com